• Посилання скопійовано

Застосування ПСП до суми матеріальної допомоги

У березні 2022 р. більшості працівникам було перераховано матеріальну допомогу у сумі 2000 грн (на руки). Зарплата за березень не нараховувалася. Чи застосовується до цієї матеріальної допомоги загальна ПСП?

З 1 січня 2022 року відповідно до ст. 7 Закону про Держбюджет-2022 установлено прожитковий мінімуму для працездатних осіб у сумі 2481 грн.

Граничний розмір доходу, до якого застосовується податкова соціальна пільга у 2022 році становить 3470,00 грн, цей розмір обчислюється за пп. 169.4.1 ПКУ).

Отже, суму загального місячного оподаткованого доходу у вигляді заробітної плати можна зменшити на суму, зокрема, базову (загальну) ПСП для будь-якого платника податку, яка становить половину (50%) розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року – 1240,50 грн (2481,00 х 50%).

Виплата матеріальної допомоги, яка має систематичний характер та така, що надається всім або більшості працівникам, з метою оподаткування прирівнюється до заробітної плати. За пп. 2.3.3 Інструкції №5 така матеріальна допомога відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, тож є складовою заробітної плати. Тому сума такої допомоги включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку і оподатковується за ставкою 18% зменшена на суму ПСП.

Підставою для застосування ПСП до доходу конкретного працівника буде його заява. Зразок заяви можна взяти тут.

 

Приклад. Працівникам підприємства нарахувати матеріальну допомогу в сумі 2207,10 грн., зарплати за березень не було. Як та утримати податки та збори із застосуванням ПСП?

 • Сума утриманого ПДФО складає 173,99 грн ((2207,10 грн-1240,50 грн (ПСП))х18%);
 • Сума утриманого ВЗ складає 33,11 грн (2207,10 грнх1,5%). Звертаємо увагу, що ПСП при утриманні ВЗ не застосовується.
 • Сума перерахованої матеріальної допомоги на руки працівникам складає - 2000,00 грн.

Крім того, потрібно нарахувати ЄСВ на суму матеріальної допомоги, оскільки вона виплачена більшості працівників та не входить до переліку виплат (Перелік №1170), на які ЄСВ не нараховується.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Підприємство оплачує послуги охорони працівника: яке буде оподаткування?
  ТОВ уклало договір з охоронною фірмою для отримання послуг з охорони працівника. Розуміє, що це додаткове благо, де сплачений ПДФО та ВЗ потрібно утримувати з зарплати. Коли саме потрібно перераховувати податки - протягом 3 банківських днів з моменту перерахування коштів за послуги? Чи потрібно нараховувати ЄСВ на цю суму? Чи є податкова різниця з податку на прибуток з приводу цієї операції?
  30.11.202319
 • Добові є більшими за граничну норму: що з ПДФО?
  Працівник знаходився у відрядженні у Львові 2 доби та потім у Варшаві на форумі 3 доби. Виплата добових більша граничної норми. Чи застосовувати коефіцієнт в розрахунку ПДФО на суму перевищення? Коли необхідно сплачувати ПДФО та ВЗ? Чи вважається пересадкою зупинка у Львові, якщо виїзд зі Львова та перетин кордону відбувається в один день (добові нараховувати за цей день як за кордон)?
  29.11.202337
 • Квитки у подарунок дітям працівників
  Фірма хоче придбати для дітей працівників квитки до цирку. Як це оформити і як оподатковувати ЄСВ, ВЗ, ПДФО і податком на прибуток?
  24.11.2023360
 • Роздача гуманітарних наборів фізособам релігійною організацією: ПДФО та ПДВ
  Релігійна організація активно допомагає населенню, роздаючи продуктові та гігієнічні набори, що або придбані за власні кошти (за рахунок добровільних пожертв членів церкви), або отримані як гуманітарна допомога від партнерів. Через дану операцію постало питання:
  23.11.202342
 • Договір доручення з фізособою чи ФОПом: що з ПДФО?
  Підприємство підписало договір доручення на проведення закупівлі програмної продукції з фізособою. При перевірці його в базі YouControl було з’ясовано, що він також є ФОП, але виду діяльності на виконання цих послуг не додано. Що буде з оподаткуванням ПДФО та ВЗ?
  23.11.2023756