Підпункт 170.7.1 ПКУ поділяє благодійну допомогу на цільову та нецільову. Зокрема, нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення будь-яких умов або напрямів.
Допомога надається на підставі заяви від працівника, де буде зазначено, на якій підставі, яку допомогу просить надати працівник. На підставі заяви керівник видає наказ про призначення нецільової матеріальної допомоги з зазначенням її розміру.
Оподаткування надання роботодавцем нецільової матеріальної допомоги окремим працівникам за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами, яка носить разовий характер (наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб, сімейними обставинами тощо), регулюється пп. 170.7.3 ПКУ. Сума нецільової матеріальної допомоги не оподатковується ПДФО, якщо вона:
- надана резидентами — юридичними або фізичними особами;
- її розмір сукупно за рік не перевищує граничну величину доходу, що не оподатковується ПДФО станом на 1 січня звітного року (визначається згідно з пп. 169.4.1 ПКУ), в 2020 р. – 2940, 00 грн.
Якщо сума допомоги – більша від зазначеної величини, то із суми перевищення потрібно сплатити ПДФО за ставкою 18% та ВЗ за ставкою 1,5%.
Матеріальна допомога разового характеру, що надається роботодавцем окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, відповідно до п. 3.31 Інструкції №5, не відноситься до фонду оплати праці.
Крім того, пп. 14 розділу I Переліку №1170 також передбачено, що на суму такої грошової допомоги ЄСВ не нараховується.
Оскільки сума такої допомоги не відноситься до фонду оплати праці, то вона й не є базою для нарахування ЄСВ.
У бухгалтерськом обліку суму нецільової матеріальної допомоги включають до витрат звітного періоду згідно з п. 7 П(С)БО 16. Виплата такого виду допомоги не пов’язана ні з виробничою, ні з адміністративною діяльністю, тому при її нарахуванні використовується субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності».
Норма пп. 140.5.10 ПКУ не поширюється на надання нецільової матеріальної допомоги фізичним особам, якщо з неї утримано ПДФО. Тому й податкової різниці не виникатимуть та фінансовий результат до оподаткування не збільшуватиметься. Тобто, "високодохідники" при визначенні фінансового результату до оподаткування таку допомогу відображатимуть за правилами бухгалтерського обліку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити