Запитання: Дві фізособи-ліцензіари надають дозвіл на використання торговельної марки (невиключна ліцензія) підприємству-"загальносистемнику" платнику ПДВ (ліцензіату). Термін дії договору 63 місяці. Оплата здійснюється щомісяця у розмірі: 2500 грн одній фізособі і 2500 грн – іншій (шляхом перерахування коштів на карткові рахунки). Які будуть бухгалтерські проведення, документальне оформлення та оподаткування цієї операції для ліцензіата?
Відповідь:
Плата резиденту-фізособі - власнику ТМ право використання такої ТМ у господарській діяльності підприємства є ніщо іншим як роялті.
Згідно з пп. 14.1.225 ПКУ роялті — будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання чи за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва чи науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- чи аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари й послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного чи наукового досвіду (ноу-хау).
Детально про облік та оподаткування виплати роялті фізособі-резиденту із прикладами ми розказували тут.
Що ж стосується документального оформлення такої операції, то підприємство-ліцензіат повинно мати наступні документи:
- ліцензійний договір. Адже розмір, порядок і строки виплат за використання ТМ встановлені саме в ньому;
- бухгалтерська довідка, складена в порядку та строки виплат за використання ТМ, встановлені в ліцензійній угоді. Така довідка необхідна для відображення нарахування роялті, тому має відповідати ознакам первинного документу згідно з ст. 9 Закону №996;
- платіжне доручення на перерахування платежу – роялті - використовується для підтвердження витрат зі фактичної сплати роялті.
Якщо ліцензіаром є фізична особа-підприємець, то ліцензіат під час нарахування (виплати) їй доходу не утримує податки з роялті, якщо ліцензіаром надано копію виписки або витягу з ЄДР як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 ПКУ), або витягу з реєстру платників єдиного податку (пп. 165.1.36 ПКУ). Інакше доведеться утримати із суми такого роялті ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%). ЄСВ на суму роялті не нараховується (див. «ЗІР», категорія консультації 301.03, питання «Чи є базою нарахування ЄВ роялті?»).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись