• Посилання скопійовано

Роялті за використання торгової марки, що виплачується фізособі: облік та оподаткування

Дві фізособи-ліцензіари надають дозвіл на використання торговельної марки (невиключна ліцензія) підприємству-"загальносистемнику" платнику ПДВ (ліцензіату). Оплата здійснюється за договором щомісяця: 2500 грн кожній з фізосіб шляхом перерахування коштів на карткові рахунки. Що з бухобліком та оподаткуванням?

ЗапитанняДві фізособи-ліцензіари надають дозвіл на використання торговельної марки (невиключна ліцензія) підприємству-"загальносистемнику" платнику ПДВ (ліцензіату). Термін дії договору 63 місяці. Оплата здійснюється щомісяця у розмірі: 2500 грн одній фізособі і 2500 грн – іншій (шляхом перерахування коштів на карткові рахунки). Які будуть бухгалтерські проведення, документальне оформлення та оподаткування цієї операції для ліцензіата?

Відповідь:

Плата резиденту-фізособі - власнику ТМ право використання такої ТМ у господарській діяльності підприємства є ніщо іншим як роялті.

Згідно з пп. 14.1.225 ПКУ роялті — будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання чи за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва чи науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- чи аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари й послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного чи наукового досвіду (ноу-хау).

Детально про облік та оподаткування виплати роялті фізособі-резиденту із прикладами ми розказували тут.

Що ж стосується документального оформлення такої операції, то підприємство-ліцензіат повинно мати наступні документи:

  • ліцензійний договір. Адже розмір, порядок і строки виплат за використання ТМ встановлені саме в ньому;
  • бухгалтерська довідка, складена в порядку та строки виплат за використання ТМ, встановлені в ліцензійній угоді. Така довідка необхідна для відображення нарахування роялті, тому має відповідати ознакам первинного документу згідно з ст. 9 Закону №996;
  • платіжне доручення на перерахування платежу – роялті - використовується для підтвердження витрат зі фактичної сплати роялті.

Якщо ліцензіаром є фізична особа-підприємець, то ліцензіат під час нарахування (виплати) їй доходу не утримує податки з роялті, якщо ліцензіаром надано копію виписки або витягу з ЄДР  як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 ПКУ), або витягу з реєстру платників єдиного податку (пп. 165.1.36 ПКУ). Інакше доведеться утримати із суми такого роялті ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%). ЄСВ на суму роялті не нараховується (див. «ЗІР», категорія консультації 301.03, питання «Чи є базою нарахування ЄВ роялті?»).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202420
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.2024100
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424