Відповідно до пп. 14.1.57 ПКУ, екологічний податок – це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється, зокрема, з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря. Згідно з пп. 14.1.230 ПКУ стаціонарне джерело забруднення – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.
Для відповіді на задане питання потрібно з’ясувати, чи є вказані об’єкти стаціонарним джерелом забруднення і чи здійснюють вони викиди в атмосферне повітря. У свою чергу, щоб це з’ясувати, потрібно звернутись за дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Відповідно до ст. 11 Закону про охорону атмосферного повітря до першої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об’єкти, які не належать до першої і другої груп.
Об’єкти, вказані у запитанні, скоріше за все належать до третьої групи. В такому разі за дозволом на викиди потрібно звертатися до обласних, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації. Докладніше про це див. тут.
Для з’ясування виду і кількісного складу забруднюючих речовин, що викидаються у атмосферне повітря суб’єкту господарювання необхідно провести інвентаризацію викидів, тому для отримання дозволу суб'єкт господарювання оформляє заяву та готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин; проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (див. п. 8 Порядку №302).
При відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснення господарської діяльності підприємством вважатиметься як таке, що суперечить чинному природоохоронному законодавству та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтями 78, 164 КУАП, а також передбачає сплату збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до пп. 242.1.1 ПКУ об'єктом та базою оподаткування є, зокрема, обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Ця інформація як раз і буде отримана в результаті проведення інвентаризації викидів джерелами, зазначеними у запитанні.
Далі, на підставі інвентаризації викидів розраховується сума екологічного податку за ставками, зазначеними у ст. 243 ПКУ. Порядок обчислення податку, подання декларації та сплати податку визначені у ст. 249 та ст. 250 ПКУ.
Для інформації зазначимо, що окремо справляється екологічний податок за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю, але тільки тими платниками, які здійснюють викиди двоокису вуглецю в обсязі більше 500 тон на рік (п. 240.7 ПКУ).
Отже, в цьому випадку план дій підприємства може бути таким:
- Замовити роботи з інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
- Звернутися до обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації за наданням дозволу на викиди;
- За результатами інвентаризації нараховувати і сплачувати екологічний податок, якщо буде визначено, що використовувані об’єкти здійснюють викиди в атмосферне повітря.
***
Також читайте: Хто не сплачує екологічний податок у 2023 році: нагадування від ДПС
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити