• Посилання скопійовано

Оподаткування в разі незменшення орендарем суборендної плати у разі отримання пільги з оренди

Підприємство орендує землю комунальної власності, яку здає в суборенду, отримуючи суборендну плату, в т.ч. ПДВ, в розмірі не більше орендної плати. Проте згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ отримало пільгу з орендної плати у 2022 році, подало уточнюючу декларацію з плати за землю, зменшивши нарахування орендної плати. Які податкові наслідки будуть у сторін, якщо суборендар сплачуватиме орендну плату у повному розмірі?

Відповідно до пп. 288.6 ПКУ, плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

Тож якщо підприємство орендар скористається пільгою, не сплачуючи орендну плату, а суборендар сплачуватиме суборендну плату, ця норма ПКУ буде порушена.

Але ПКУ не встановив санкцій за порушення цієї норми.

Те саме читаємо у відповіді ДПС на питання в ЗІР (111.07): «Чи застосовуються штрафні санкції до орендаря земельної ділянки державної та комунальної власності за передачу ділянки в суборенду, якщо плата за суборенду є вищою за орендну плату?».

ДПС відповідає, що оскільки положеннями ПКУ не передбачено норм щодо застосування штрафних санкцій до орендаря земельної ділянки державної та комунальної власності за передачу ділянки в суборенду, якщо плата за суборенду є вищою за орендну плату, то на ДПС не покладено обов’язку щодо виконання функцій з контролю за розміром плати, визначеним договором суборенди землі, а також застосування та стягнення сум штрафних санкцій за перевищення такої плати розміру орендної плати.

Щоправда, з 01.01.2023 р. ця консультація переведена до нечинних, у зв’язку з набуттям чинності нової форми декларації з плати за землю (в редакції наказу Мінфіну від 18.02.2022 р. №83).

Тобто, припинення дії цієї консультації пов’язано не із зміної позиції ДПС, а внаслідок технічних причин. В тексті консультації згадується декларація з плати за землю. Наказ Мінфіну вніс зміни до форми декларації. А відтак формально має змінитися і текст консультації, в якому має бути згадка про цей наказ. В подібних ситуаціях ДПС припиняє дію попередніх консультацій, вносить до них зміни і розміщує по-новому із зміненим текстом. Проте тут одну консультацію припинили, а нову із зміненим текстом не розмістили. 

Хоча викладення декларації з плати за землю в новій редакції, яка набула чинності з 01.01.2023 р., не впливає на суть самої консультації.

Факт є фактом: якихось податкових санкцій за порушення норми пп. 288.6 ПКУ не встановлено. І податкова служба не уповноважена контролювати розмір такої плати.

З наведеного також випливає, що якщо суборендар є платником податку на прибуток, суму нарахованої суборендної плати він в загальному порядку відображає у витратах, які в загальному порядку зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Податкових коригувань в цій ситуації ПКУ не встановлює.

Якщо на суму суборендної плати орендар нараховує ПДВ, складає ПН, реєструючи її в ЄРПН, то суборендар платник ПДВ має право в загальному порядку відобразити ПК.

Якщо отриману в суборенду ділянку суборендар використовує в операціях, що не є господарською діяльністю, він має нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

Причому сам по собі факт нарахування суборендної плати в ситуації, коли орендар не сплачує орендну плату, чимпорушується норма пп. 288.6 ПКУ, не є підставою вважати, що отримана в суборенду ділянка використовується в операціях, що не є господарською діяльністю.

Ми навели власну думку з розглядуваного питання, яка базується на нормах ПКУ. Але точка зору податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202415
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202423
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024406
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.2024253
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202434