• Посилання скопійовано

Оподаткування в разі незменшення орендарем суборендної плати у разі отримання пільги з оренди

Підприємство орендує землю комунальної власності, яку здає в суборенду, отримуючи суборендну плату, в т.ч. ПДВ, в розмірі не більше орендної плати. Проте згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ отримало пільгу з орендної плати у 2022 році, подало уточнюючу декларацію з плати за землю, зменшивши нарахування орендної плати. Які податкові наслідки будуть у сторін, якщо суборендар сплачуватиме орендну плату у повному розмірі?

Відповідно до пп. 288.6 ПКУ, плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

Тож якщо підприємство орендар скористається пільгою, не сплачуючи орендну плату, а суборендар сплачуватиме суборендну плату, ця норма ПКУ буде порушена.

Але ПКУ не встановив санкцій за порушення цієї норми.

Те саме читаємо у відповіді ДПС на питання в ЗІР (111.07): «Чи застосовуються штрафні санкції до орендаря земельної ділянки державної та комунальної власності за передачу ділянки в суборенду, якщо плата за суборенду є вищою за орендну плату?».

ДПС відповідає, що оскільки положеннями ПКУ не передбачено норм щодо застосування штрафних санкцій до орендаря земельної ділянки державної та комунальної власності за передачу ділянки в суборенду, якщо плата за суборенду є вищою за орендну плату, то на ДПС не покладено обов’язку щодо виконання функцій з контролю за розміром плати, визначеним договором суборенди землі, а також застосування та стягнення сум штрафних санкцій за перевищення такої плати розміру орендної плати.

Щоправда, з 01.01.2023 р. ця консультація переведена до нечинних, у зв’язку з набуттям чинності нової форми декларації з плати за землю (в редакції наказу Мінфіну від 18.02.2022 р. №83).

Тобто, припинення дії цієї консультації пов’язано не із зміної позиції ДПС, а внаслідок технічних причин. В тексті консультації згадується декларація з плати за землю. Наказ Мінфіну вніс зміни до форми декларації. А відтак формально має змінитися і текст консультації, в якому має бути згадка про цей наказ. В подібних ситуаціях ДПС припиняє дію попередніх консультацій, вносить до них зміни і розміщує по-новому із зміненим текстом. Проте тут одну консультацію припинили, а нову із зміненим текстом не розмістили. 

Хоча викладення декларації з плати за землю в новій редакції, яка набула чинності з 01.01.2023 р., не впливає на суть самої консультації.

Факт є фактом: якихось податкових санкцій за порушення норми пп. 288.6 ПКУ не встановлено. І податкова служба не уповноважена контролювати розмір такої плати.

З наведеного також випливає, що якщо суборендар є платником податку на прибуток, суму нарахованої суборендної плати він в загальному порядку відображає у витратах, які в загальному порядку зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Податкових коригувань в цій ситуації ПКУ не встановлює.

Якщо на суму суборендної плати орендар нараховує ПДВ, складає ПН, реєструючи її в ЄРПН, то суборендар платник ПДВ має право в загальному порядку відобразити ПК.

Якщо отриману в суборенду ділянку суборендар використовує в операціях, що не є господарською діяльністю, він має нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

Причому сам по собі факт нарахування суборендної плати в ситуації, коли орендар не сплачує орендну плату, чимпорушується норма пп. 288.6 ПКУ, не є підставою вважати, що отримана в суборенду ділянка використовується в операціях, що не є господарською діяльністю.

Ми навели власну думку з розглядуваного питання, яка базується на нормах ПКУ. Але точка зору податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423