• Посилання скопійовано

Помилково сплатили транспортний податок: як це виправити?

Підприємство придбало у 2019 році легковий автомобіль 2019 р.в. за 1 753 331 грн, в т.ч. ПДВ - 292 221,83 грн, за який сплачувало транспортний податок за 2019 (частково), 2020, 2021, 2022 рр. Але цього авто не було в Переліку авто, з яких сплачують податок. Якщо податок сплачено помилково, то як його повернути?

Чи сплачувати транспортний податок з авто, якого немає в Переліку?

Відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ, об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Тобто, об’єкт оподаткування визначається за середньоринковою, а не за фактичною вартістю.

Таку вартість визначає Мінекономіки, публікуючи на власному сайті щороку до 1 лютого Перелік відповідних автомобілів, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального. 

З цього випливає, що якщо в опублікованому на сайті Переліку автомобіля немає, то такий автомобіль не є об’єктом оподаткування. Тож з такого автомобіля транспортний податок не сплачується.

Такий самий висновок читаємо, приміром, в ІПК ДФСУ від 22.02.2019 р. №688/ІПК/12-32-12-03-05.

Те саме читаємо в ЗІР (110.02), де податкова відповідає на питання: «Чи є об’єктом оподаткування легковий автомобіль, що включений після 1 лютого до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у звітному (податковому) році?».

Податкова пише, що «…визначальною ознакою віднесення транспортного засобу до об’єкта оподаткування транспортним податком є наявність його у Переліку».

 

Як повернути зайво сплачений податок?

Підприємство самостійно декларувало об’єкт оподаткування (автомобіль) і нарахування транспортного податку, подаючи декларацію з транспортного податку. 

Тож потрібно це виправити, подавши уточнюючі декларації до декларацій за всі розглядувані періоди. Через уточнюючі декларації фактично буде знято нарахування податку. Для того, щоб податковій було зрозуміло, в чому причина виправлення, рекомендуємо заповнювати в кінці уточнюючих декларацій комірку з доповненнями. У змісті доповнення написати, що помилково нараховували транспортний податок на автомобіль, який не є об’єктом оподаткування, тому даною уточнюючою декларацією таке нарахування знімається.

Після того, як уточнюючі декларації будуть прийняті, в особовому рахунку платника виникне переплата з транспортного податку.

Повертають переплату за процедурою, передбаченою ст. 43 ПКУ. Для повернення потрібно подати до податкової заяву в довільній формі, в якій зазначити напрям перерахування коштів (див. пп. 43.4 ПКУ)

  • на поточний рахунок платника податків в установі банку; 
  • на єдиний рахунок (у разі його використання); 
  • на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; 
  • повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Подати таку заяву можна: особисто (зареєструвати у канцелярії), надіслати поштою або подати в електронній формі через Електронний кабінет (використовуючи меню «Листування з ДФС»).

Відповідно до пп. 43.5 ПКУ податковий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»