• Посилання скопійовано

Податок на репатріацію з послуг перевезення (Італія)

Підприємству - резиденту України нерезидент (Італія) надає послуги перевезення за межами митної території України. Чи утримувати податок з доходів нерезидента (так званий податок на репатріацію) з послуг перевезення?

Особливості оподаткування послуг перевезення (фрахту)

Відповідно до пп. "г" пп. 141.4.1 ПКУ доходи у вигляді фрахту, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею.

Фрахт - винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами, перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом (див. пп. 14.1.260 ПКУ).

Відповідно до пп. 141.4.4 ПКУ сума фрахту, що сплачується нерезиденту резидентом, у тому числі фізичною особою - підприємцем, фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єктом господарювання (юридичною особою чи фізичною особою - підприємцем), який обрав спрощену систему оподаткування, або іншим нерезидентом, який провадить господарську діяльність через постійне представництво за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 % у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів. При цьому:

  • базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту;
  • особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб’єктом спрощеного оподаткування.

Базова ставка фрахту - сума фрахту, включаючи витрати з навантаження, розвантаження, перевантаження та складування (схову) товарів, збільшена на суму витрат за рейс судна або іншого транспортного засобу, сплачуваних (відшкодовуваних) фрахтувальником згідно з укладеним договором фрахтування (див. пп. 14.1.12 ПКУ).

Суму доходів, з якої утримують податок на репатріацію, визначають за офіційним курсом НБУ на дату виплати, а не дату нарахування. Таку думку читаємо у відповіді податкової на запитання в ЗIР (102.16): «За яким курсом визначається сума доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, для утримання та сплати податку на доходи нерезидента, якщо договір укладено в іноземній валюті?».

 

Приклад

10.11.2022 р. сплатили за послуги транспортування 5 000 євро. 30.11.2022 р. отримали акт послуг.

Податок потрібно утримати і перерахувати до бюджету 10.11.2022 р. - на дату виплати доходу. На цю саму дату потрібно брати і курс НБУ для розрахунку податку.

Курс НБУ на цю дату - 36,7496 грн за 1 євро.

Отже, сума податку складає 11 024,88 грн (5 000 х 6% = 300 євро х 36,7496 = 11 024,88 грн).

Податок утримують за рахунок суми доходу. Тож нерезиденту слід перерахувати суму оплати за мінусом податку - 4 700 євро (5 000 - 300).

Якщо ж при виплаті доходу податок не утримали, його слід утримати пізніше, при виявленні помилки, і розрахувати за формулою, наведеною в пп. 141.4.2 ПКУ:

Пс = СД х 100 : (100 - СП) - СД,

де:

  • Пс - сума податку до сплати;
  • СД - сума виплаченого доходу;
  • СП - ставка податку.

Тож за даними прикладу:

  • Пс = 5 000 х 100 : (100 - 6) - 5 000 = 319,15 євро.

На наш погляд, курс потрібно брати на дату виплати доходу, тобто, на 10.11.2022 р. Таким чином, сума податку, яку слід перерахувати до бюджету, складає 11 728,63 грн (319,15 х 36,7496).

 

Чи можна застосувати норму міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування?

В даній ситуації не можна.

Між Урядом України і Урядом Італійської Республіки укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів і капіталу та попередження податкових ухилень. Але в цій Конвенції немає доходів від фрахту.

 

Чи треба відображати податок на репатріацію в декларації з податку на прибуток?

Так, треба. Відображають в додатку ПН і в декларації. Причому додаток і декларацію подають не тільки платники податку на прибуток, а й платники єдиного податку.

Детально це питання ми розглядали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202421