Відповідно до пп. 14.1.193 ПКУ, постійне представництво - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні.
Далі в цьому підпункті наведені різні об’єкти, особи, які відносяться до постійних представництв і які не відносяться до постійних представництв.
Отже, якщо в данiй ситуації представництво не відповідає ознакам постійного представництва, воно буде непостійним, некомерційним. А тому на нього не поширюватимуться особливості оподаткування, встановлені для постійних представництв.
Про проблеми, пов’язані з можливістю перекваліфікації некомерційного представництва в постійне, можна почитати тут.
Наприклад, постійне представництво може бути платником ПДВ (див. пп. «г» пп. 14.1.139 ПКУ). Некомерційне представництво не є платником ПДВ.
Постійне представництво може бути роботодавцем для цілей розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» (пп. 14.1.222 ПКУ), а тому бути платником податків на зарплату працівників - ПДФО, ВЗ і ЄСВ.
Хоча некомерційне представництво також виступає податковим агентом (див. пп. 14.1.180 ПКУ). Тому має утримувати податки і перераховувати до бюджету у разі найму працівників. Відтак матиме обов’язок подання об’єднаної звітності з ПДФО, ВЗ і ЄСВ.
Будь-які представництва, як постійні, так і некомерційні, не є платниками податку на прибуток.
Платником акцизного податку може бути тільки постійне представництво (пп. 212.1.1 ПКУ).
Платником екологічного податку може бути також тільки постійне представництво (пп. 240.1 ПКУ).
Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, можуть бути тільки нерезиденти (пп. 266.1.1 ПКУ). Те саме стосується транспортного податку (пп. 267.1.1 ПКУ).
Нерезидент, який планує відкрити некомерційне представництво, зобов’язаний стати на податковий облік - у десятиденний строк після акредитації (реєстрації, легалізації) на території України відокремленого підрозділу (див. пп. 64.5 ПКУ). Про постановку на облік нерезидентів ми писали, приміром, тут.
Некомерційне представництво потрібно зареєструвати в Мінекономіки. Процедура реєстрація встановлена ст. 5 Закону про ЗЕД та Інструкцією №30.
Потім некомерційне представництво має стати і на податковий облік. Процедура постановки на облік наведена в п. 4.2 Порядку №1588.
З усього наведеного вище випливає, що некомерційні представництва нерезидентів можуть бути податковими агентами у разі найму працівників. В такому разі вони утримують з зарплати працівників ПДФО, ВЗ, нараховують ЄСВ, перераховують ці податки до бюджету і подають до податкової об’єднану звітність.
Інших податків вони не сплачують.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити