• Посилання скопійовано

Оподаткування продажу фізособою акцій, які були отримані у подарунок

Фізособа-резидент отримала у подарунок акції у валюті від юрособи-нерезидента. Чи потрібно фізособі сплачувати податки і які саме при такому отриманні? Які податки потрібно сплатити при продажі акцій за кордоном і отримання коштів від цього продажу в Україні?

Оподаткування при отриманні акцій у дарунок

Дохід, отриманий фізособою-резидентом від іноземних компаній — нерезидентів у вигляді подарованих акцій включається такою особою до загального річного оподатковуваного доходу, який є базою для нарахування ПДФО та військового збору (пп. 164.1 і 164.4, пп. 170.11.1 ПКУ).

Фізособа-резидент зобов’язана подати податкову декларацію за той рік, в якому вона отримала дарунок у вигляді акцій та самостійно сплатити ПДФО за ставкою 18% і військовий збір — 1,5%. Таке роз’яснення надала ДФС в індивідуальній податковій консультації від 01.06.2017 р. №442/А/99-99-13-02-03-14/ІПК.

Об’єктом оподаткування в даному випадку буде оціночна вартість таких акцій, визначена згідно із законом – згідно з пп. 174.8 ПКУ. Оцінка акцій має здійснюватися професійним суб'єктом оціночної діяльності відповідно до Закону №2658-III.

 

Оподаткування при подальшому продажу акцій

Оподаткування операцій фізосіб з акціями ведеться за окремими правилами відповідно до пп. 170.2 ПКУ.

Зокрема, облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року (пп. 170.2.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ, інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4-170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами).

Якщо дохід отриманий у валюті, його потрібно буде перерахувати в гривні за курсом Нацбанку, що діє на дату отримання доходу. Згідно із пп. 164.4 ПКУ під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів. Це означає, що базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів, які отримані платником податку в іноземній валюті, є ці доходи, що перераховані у гривню за валютним курсом Національного банку України, який діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Інвестиційний актив, подарований платнику податку, вважається придбаним за вартістю, що дорівнює сумі державного мита та податку з доходів фізичних осіб, сплачених у зв'язку з таким даруванням чи успадкуванням. Таким чином, при отриманні коштів за продані акції оподатковуваним доходом буде сума отриманих коштів за вирахуванням витрат на придбання цих акцій -  мита та ПДФО (див. пп. 170.2.2 ПКУ). Зверніть увагу, що ця норма не передбачає вирахування з доходу від продажу акцій суми сплаченого військового збору.

Більш докладно про подання декларації читайте тут та тут.

 

Висновки:

  1. За рік, в якому отримано акції у дарунок, фізособі слід подати декларацію про майновий стан і доходи, у якій відобразити дохід у вигляді оціночної вартості подарованих акцій та сплатити ПДФО та військовий збір, а також державне мито – за необхідності;
  2. За рік, в якому будуть продані акції, слід визначити інвестиційний прибуток як різницю між доходом від продажу акцій та витрат на їх придбання, які в даному випадку включатимуть сплачені суми ПДФО та державного мита (за його наявності);
  3. Якщо обидві події відбулися в одному звітному році, вони обидві відображаються в одній декларації про майновий стан і доходи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424