• Посилання скопійовано

Відображаємо в обліку зіпсовані акцизні марки

Під час наклеювання акцизних марок на алкогольну продукцію деякі з них псуються і далі не придатні для подальшого використання. Чи можемо ми списати їхню вартість як втрати сировини та матеріалів? Та чи можна включати їхню вартість податкових витрат?

Перш за все нагадаємо, що марка акцизного податку – це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів (пп. 14.1.107 ПКУ).

Згідно з пп. 14.1.109 ПКУ  маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів – це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку. Цей порядок визначений Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженим постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1251 (далі – Положення №1251).

Крім пп. 14.1.107 ПКУ, до бланків суворої звітності акцизну марку відносить також і постанова КМУ «Деякі питання використання бланків цінних паперів, документів суворої звітності, господарська діяльність з виготовлення яких підлягає ліцензуванню» №456 від 14.05.2012 р. Хоча в ПКУ акцизну марку віднесено до документів суворого обліку, а у згаданій постанові КМУ вона входить до переліку документів суворої звітності, автор вважає, що обидва документи мають на увазі одне й те саме.

Згідно з п. 226.16 ПКУ марки акцизного податку, не використані для маркування товарів через їх пошкодження, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум акцизного податку відповідно до Положення №1251. Плата за марки поверненню не підлягає. Нагадуємо, що згідно з п. 5 Положення №1251 розмір плати за одну марку акцизного податку для алкогольних напоїв наразі становить 0,27 гривні. 


Марки, не використані для маркування товарів у зв'язку з пошкодженням, приймаються від покупців марок для утилізації в порядку, передбаченому пунктами 25-27 Положення №1251. Так, пошкоджені марки наклеюються на окремий аркуш паперу формату А3 (290 х 420 міліметрів) у такий спосіб, щоб чітко було видно центральну частину марки, окремі частини розірваних марок повинні бути з'єднані, а загальна частина кожної поверненої імпортером (замовником, виробником) марки повинна становити не менш як 60 % початкового розміру. Оформлені належним чином пошкоджені марки разом з реєстром марок повертаються їх продавцю – органу Міндоходів, який складає акт про знищення пошкоджених марок. Перший примірник акта разом із заявою платника про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутніх платежів залишається у продавця марок.

У разі неможливості вирівнювання пошкоджених автоматом з наклеювання марок і наклеювання їх на окремому аркуші паперу (наприклад, також у випадках, якщо загальна частина залишку акцизної марки становить менше 60% її початкового розміру) на підприємстві-виробнику утворюється комісія, яка складає акт про списання таких марок. В акті обов'язково зазначається фактична кількість пошкоджених автоматом марок. До складу зазначеної комісії включається представник територіального органу Міністерства доходів і зборів за місцезнаходженням виробника алкогольних напоїв (голова комісії) і представник відповідної місцевої держадміністрації. Типову форму такого акту не встановлено, однак слід обов’язково додержуватися вищезазначених вимог щодо зазначення кількості марок та складу комісії. 

Нагадаємо, що бухгалтерський облік ще не використаних акцизних марок ведеться за дебетом субрахунку 209 «Інші матеріали» за ціною їх придбання. Якщо підприємство – виробник алкогольних напоїв додержується всіх вищевказаних вимог щодо оформлення фактів пошкодження марок , воно має право на списання вартості всіх пошкоджених марок до складу своїх витрат у бухгалтерському обліку. На підставі вищезазначених актів здійснюється проведення:  Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей»  Кт 209 «Інші матеріали». Крім цього, бланки марок акцизного податку потрібно обліковувати також і на забалансовому рахунку 08 «Бланки суворого обліку»; записи на цьому рахунку робляться під час надходження (за дебетом) та списання (за кредитом) марок акцизного податку.

Автор вважає, що за умови дотримання всіх вимог Положення №1251, підприємство – виробник алкогольних напоїв має право на витрати також і у податковому обліку - в сумі вартості зіпсованих марок акцизного податку, якщо цей факт зафіксовано в актах, передбачених п. 27 Положення №1251. При цьому такі витрати буде включено до інших витрат господарської діяльності, до яких розділом ІІІ ПКУ прямо не встановлено обмежень щодо віднесення до складу витрат (пп. 138.12.2 ПКУ). Пункт 140.3 ПКУ, який регулює облік технічних (виробничих) втрат товарів, що не перевищують розмір, визначений КМУ, або іншим органом, визначеним законодавством України, для обліку вартості зіпсованих акцизних марок, на думку автора, не підходить, оскільки акцизні марки – це бланки суворого обліку, а не товари чи виробничі запаси, які для цілей ПКУ вважаються товарами (згідно з визначення товарів у пп. 14.1.244 ПКУ).

А отже, на думку автора, усю вартість зіпсованих марок акцизного податку, списаних за вищезазначеними актами, можна списати до інших витрат без обмежень. У декларації з податку на прибуток, форма якої затверджена Наказом МФУ №1213 від 28.09.2011 р., такі витрати слід відображати в рядку 06.4.39 додатка ІВ до декларації, звідки вони потрапляють до рядків 06.4 та 06 самої декларації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202534
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202547
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756