• Посилання скопійовано

Норми природного убутку при зберіганні пального для власних потреб

ТОВ на загальній системі оподаткування орендує контейнерний склад, закуповує паливо і заправляє власні автомобілі, має ліцензію на зберігання пального. Чи є норми природньоого убутку при зберіганні палива чи його заправці з контейнера? Якщо так, то чи потрібно нараховувати податкове зобов'язання з ПДВ при списанні в межах норм природнього убутку, і чи треба реєструватись платником акциного податку та сплачувати акциз?

Кабмін постановою від 05.08.2020 р. №686 затвердив норми природних втрат нафтопродуктів, які ми коментували у цій публікації. Для того, щоб з’ясувати, чи можна застосовувати ці норми втрат пального саме в цьому випадку, потрібно з’ясувати, чи підпадає склад підприємства під дію цих норм.

Зокрема, у підрозділі 2 розділу ІІ Норм №686 встановлені нормb втрат при зберіганні нафтопродуктів. Звераємо увагу, що відповідно до пп. 10 розділу І Норм №686 норми втрат нафтопродуктів у частині їх зберігання не поширюються на обсяги нафтопродуктів у резервуарах автозаправних станцій. На нашу думку, якщо контейнер є таким резервуаром і він обладнаний паливо-роздавальною колонкою для заправляння автотранспорту, то для нього можна застосувати тільки норми підрозділу 1 «Приймання, відпуск, перевантаження нафтопродуктів» розділу ІІ Норм №686, а норми підрозділу 2 та інших підрозділів розділу ІІ Норм №686 не застосовуються.

Відповідно до пп. 216.3 ПКУ, податкове зобов'язання з акцизу щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо, зокрема, підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які на даний час затверджені Нормами №686.

Тож, якщо списання пального буде проведене в межах і у відповідності до Норм №686, акцизний податок не виникатиме. Але якщо пальне буде втрачене в обсягах понад норми природного убутку, такі обсяги будуть об’єктом оподаткування акцизом відповідно до пп. 213.1.6 ПКУ. І тоді підприємству доведеться реєструватися платником акцизного податку та реєструвати акцизний склад.

Що стосується ПДВ, то прямої норми для списання ТМЦ в межах природного убутку немає, тому доведеться керуватися загальними правилами та логікою. Якщо списання ТМЦ відбувається в межах затверджених норм природного убутку, це є господарською діяльністю і використанням пального в оподатковуваних операціях. І, відповідно, якщо втрати пального перевищують норми, на обсяг перевищення слід нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ відповідно до пп. «г» пп. 198.5 ПКУ.

Щодо цього є консультація ДПС у ЗІР, запитання: «Як в податковому обліку з ПДВ відображається операція зі списання товарів в межах норм та/або понад норми природного убутку, які втратили товарний вигляд?». Податківці відповідають: при списанні в межах норм природного убутку товарів, при придбанні яких суми ПДВ були віднесені до податкового кредиту, податкові зобов’язання платником ПДВ не нараховуються (за умови, що вартість таких товарів включається до вартості готової продукції, яка підлягає оподаткуванню).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Підтвердження прийняття заводських резервуарів в експлуатацію для отримання ліцензії на зберігання пального
    У грудні 2024 р. підприємство звернулося до податкового органу із заявою щодо видачі ліцензії на право зберігання пального. До заяви були подані копії внутрішніх актів введення в експлуатацію основних засобів, складених комісією підприємства під час введення в експлуатацію резервуарів у 2008 р. та 2015 р. За результатами розгляду заяви та доданих документів було прийнято розпорядження про відмову у видачі ліцензії. Причина - до заяви не подані завірені заявником копії документів, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства. Які саме документи треба було подати для підтвердження прийняття заводських резервуарів в експлуатацію, адже установка резервуарів для зберігання пального проводилась без здійснення будівельних робіт і без улаштування фундаменту?
    12.01.202514
  • Як відобразити повернення алкогольної продукції у звіті № 1-ВП?
    ЮО на загальній системі займається виробництвом пива та оптовим продажем. Є ліцензія на виробництво і ліцензія на оптову торгівлю. У грудні 2024 р. за одним з видів пива і за одним контрагентом повернень було більше ніж реалізації. Як заповнити звіт №1-ВП? Чи можна поставити від’ємне значення в декларації з акцизного податку?
    10.01.20259
  • Продаж ТОВ алкогольних напоїв іншому ТОВ, що не має роздрібної ліцензії
    ТОВ 1 має ліцензію на право оптової торгівлі алкогольних напоїв, яка скоро закінчується і не буде продовженою. ТОВ 1 планує продати партію алкогольних напоїв ТОВ 2, яке не має ліцензії на роздрібний продаж, але планує згодом отримати. До моменту отримання ліцензії партія зберігатиметься на ТОВ 1. Які наслідки?
    10.01.2025114
  • Чи можна анулювати реєстрацію платника акцизу при зменшенні обсягів використання пального?
    У 2024 році ТОВ перевищило критерій обсягу споживання пального 1000 м3, тому стало платником акцизу у жовтні 2024 р. і зареєструвало акцизний склад. Пальне використовується для власних потреб. Чи може ТОВ анулювати реєстрацію платника акцизу у 2025 році? Чи варто це робити, оскільки можливо, що у 2025 році ТОВ теж використає обсяг пального понад 1000 м3 і знову буде зобов’язане реєструватися платником акцизу та реєструвати акцизний склад?
    09.01.202520
  • Чи потрібно доплачувати за алкогольну ліцензію, якщо її дія припадає на 2025 рік?
    Дія ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями припадає на 2024 р. та на 2025 р. Чи треба вносити доплату і отримувати окрему ліцензію на роздрібну торгівлю сидром і перрі?
    06.01.202544