• Посилання скопійовано

Як сплачувати акциз з вартості пошкоджених алкогольних напоїв?

ФОП на загальній системі оподаткування має пошкоджений акцизний товар – горілка. Як правильно заплатити з нього акциз і відобразити його в декларації акцизного податку?

Акцизний податок

У деяких випадках (п. 216.3 ПКУ) списання підакцизних товарів можливе без нарахування акцизного податку, а саме: ПЗ щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо:

а) платник акцизу документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) втрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;

б) підакцизний товар (продукцію) втрачено внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується в разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається КМУ;

в) підакцизний товар (продукцію):

 • примусово відчужено або вилучено для потреб держави відповідно до Закону №4765, за умови що у майбутньому його попередній власник або уповноважена ним особа не здійснить заходів щодо отримання компенсації за примусово відчужений підакцизний товар (продукцію);
 • передано ЗСУ/теробороні, Нацгвардії, СБУ, СЗР, Держприкордонслужбі, МВС, Управлінню держохорони, Держспецзв’язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій без попереднього або наступного відшкодування їх вартості;
 • надано як гуманітарну допомогу.

В даному випадку  жодної з цих підстав застосувати не можна, тому алкогольні напої списують із нарахуванням акцизного податку. Відповідно до п. 216.2 ПКУ датою виникнення податкового зобов’язання щодо зіпсованого, знищеного, втраченого підакцизного товару (продукції) є дата складання відповідного акта. Пошкоджені алкогольні напої є зіпсованими, і це потрібно зафіксувати в акті. Акт складається за вільною формою, і на дату такого акта нараховується акцизний податок виходячи з продажної вартості за ставкою 5%. Обсяги списаного підакцизного товару не потрібно проводити через РРО.

Нараховані суми акцизного податку за ставкою 5% на продажну вартість зіпсованої продукції відображаються в рядку Д1 розділу Д декларації акцизного податку в розрізі територій, на яких перебуває пошкоджена продукція. Показники рядків Д1.n розділу Д декларації розшифровуються в додатках 6 для кожної території. Продажна вартість списаної горілчаної продукції та нарахований акцизний податок за ставкою 5% наводяться в рядку 1.5 додатка 6.

 

ПДВ

Якщо ФОП є платником ПДВ, то відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ, він зобов’язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ. Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду слід скласти і зареєструвати в ЄРПН у терміни, встановлені п. 201.10 ПКУ, зведену ПН за товарами, які починають використовуватися в операціях, що не є госпдіяльністю платника ПДВ. Зазначена норма поширюється на весь обсяг втрачених товарів, незалежно від того, чи перевищує цей обсяг норми природного убутку, чи ні.

Якщо ФОП не є платником ПДВ, для нього це не актуально.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

 • Протягом якого строку пальне може перебувати в пересувному акцизному складі?
  Протягом якого строку пальне може перебувати в пересувному акцизному складі, якщо воно придбане для перепродажу, а пересувним акцизним складом є бензовоз стороннього\найнятого перевізника? Наприклад, пальне придбали і не встигли зразу перепродати
  08.06.202318
 • Анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним ще не означає анулювання реєстрації СГ платником акцизу
  Чи повинен суб’єкт господарювання повторно реєструватися платником акцизного податку на оптову торгівлю пальним після відновлення раніше анульованої ліцензії?
  31.05.202320
 • Як фізособі-підприємцю імпортувати алкоголь?
  ФОП має ресторан і хоче укласти договір на постачання елітних алкогольних напоїв із-за кордону. На які основні моменти потрібно звернути увагу? Як придбати акцизні марки та промаркувати ними імпортний алкоголь? Чи потрібна ліцензія на імпорт алкоголю? Які особливості імпорту товарів?
  29.05.202324
 • Чи встановлюються МРЦ та чи сплачується акциз 5% з тютюну для кальяну у 2023 році?
  Товариство надає послуги з куріння суміші кальяну, до складу якого входить тютюн для кальяну. Чи потрібно у 2023 році сплачувати з вартості кальяну акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів та чи потрібно дотримуватись максимальних роздрібних цін?
  25.05.202328
 • Що робити з мертвими залишками пального в резервуарах на АЗС?
  На АЗС в резервуарі є 1700 л бензину А-92, УКТ ЗЕД - 2710124194 – так званий «мертвий залишок», який вже не можна реалізувати через колонку. Бензин А-92 більше не планується закуповуватись та продаватись. Цей резервуар планується використовувати для реалізації бензину А-95 з іншим кодом УКТ ЗЕД. Як можна списати чи використати «мертвий залишок»? Чи можна змішувати різні марки бензину? Чи обов’язково проводити очистку резервуару? Які акцизні накладні треба скласти в такому випадку?
  23.05.202367