• Посилання скопійовано

Як сплачувати акциз з вартості пошкоджених алкогольних напоїв?

ФОП на загальній системі оподаткування має пошкоджений акцизний товар – горілка. Як правильно заплатити з нього акциз і відобразити його в декларації акцизного податку?

Акцизний податок

У деяких випадках (п. 216.3 ПКУ) списання підакцизних товарів можливе без нарахування акцизного податку, а саме: ПЗ щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо:

а) платник акцизу документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) втрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;

б) підакцизний товар (продукцію) втрачено внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується в разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається КМУ;

в) підакцизний товар (продукцію):

 • примусово відчужено або вилучено для потреб держави відповідно до Закону №4765, за умови що у майбутньому його попередній власник або уповноважена ним особа не здійснить заходів щодо отримання компенсації за примусово відчужений підакцизний товар (продукцію);
 • передано ЗСУ/теробороні, Нацгвардії, СБУ, СЗР, Держприкордонслужбі, МВС, Управлінню держохорони, Держспецзв’язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій без попереднього або наступного відшкодування їх вартості;
 • надано як гуманітарну допомогу.

В даному випадку  жодної з цих підстав застосувати не можна, тому алкогольні напої списують із нарахуванням акцизного податку. Відповідно до п. 216.2 ПКУ датою виникнення податкового зобов’язання щодо зіпсованого, знищеного, втраченого підакцизного товару (продукції) є дата складання відповідного акта. Пошкоджені алкогольні напої є зіпсованими, і це потрібно зафіксувати в акті. Акт складається за вільною формою, і на дату такого акта нараховується акцизний податок виходячи з продажної вартості за ставкою 5%. Обсяги списаного підакцизного товару не потрібно проводити через РРО.

Нараховані суми акцизного податку за ставкою 5% на продажну вартість зіпсованої продукції відображаються в рядку Д1 розділу Д декларації акцизного податку в розрізі територій, на яких перебуває пошкоджена продукція. Показники рядків Д1.n розділу Д декларації розшифровуються в додатках 6 для кожної території. Продажна вартість списаної горілчаної продукції та нарахований акцизний податок за ставкою 5% наводяться в рядку 1.5 додатка 6.

 

ПДВ

Якщо ФОП є платником ПДВ, то відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ, він зобов’язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ. Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду слід скласти і зареєструвати в ЄРПН у терміни, встановлені п. 201.10 ПКУ, зведену ПН за товарами, які починають використовуватися в операціях, що не є госпдіяльністю платника ПДВ. Зазначена норма поширюється на весь обсяг втрачених товарів, незалежно від того, чи перевищує цей обсяг норми природного убутку, чи ні.

Якщо ФОП не є платником ПДВ, для нього це не актуально.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

 • Коли відображати експорт підакцизного товару в деклараціях з ПДВ та акцизного податку?
  Підприємство експортує підакцизну продукцію в магазини безмитної торгівлі. При оформленні продавцем на митниці вантажу оформлюється митна декларація з типом ТР 81 в графі 1. Коли вантаж прибуває на магазин безмитної торгівлі, то покупець оформлює митну декларацію з типом ЕК 72 в графі 1. Оформлення декларації у продавця відбулося 31.07.2023 р., а у покупця 01.08.2023 р. В деклараціях якого місяця продавцеві відображати цей експорт: липня чи серпня?
  21.09.202314
 • ФОП помилково подавав декларації та сплачував роздрібний акциз не в той район міста. Як виправити?
  ФОП зареєстрований і має точку роздрібного продажу алкоголю у Пересипському районі м. Одеса. Акциз під час продажу алкоголю сплачувався у Приморський район. У який район треба було подавати декларацію? Чи потрібно подавати уточнюючу декларацію чи вона вважається поданою незважаючи на те, що подавалася в інший район? Чи обов'язково треба складати Додаток 10?
  20.09.202333
 • Які митні платежі слід сплатити при ввезенні пального?
  Підприємство планує імпортувати пальне. Як розраховується акцизний податок, ПДВ та інші митні платежі при ввезенні пального?
  14.09.202319
 • Як врегулювати різну кількість літрів пального при переданні на зберігання та поверненні?
  У червні підприємство відправило на відповідальне зберігання зберігачу пальне: 23585 л, 19109 кг, 23306,50 л при 15 градусах. У серпні пальне повернено зі зберігання. Акцизна накладна від зберігача надана з такими показниками - 23 306,39 л, 19109 кг, 23261 л при 15 градусах. Є різниця показників кількості в літрах та літрах приведених до 15 градусів. Як реєструвати АН на покупця пального? Як в обліку відобразити різниці показників літрів та літрів, приведених до 15 градусів?
  13.09.202322
 • Корковий збір за «своє» спиртне
  ФОП веде діяльність в кафе. Чи можуть гості, які приходять в кафе розпивати свої алкогольні напої за столом? Чи може ФОП добивати в чек корковий збір за те, що надав гостям келихи під їхній алкоголь?
  22.08.202355