• Посилання скопійовано

Ставка акцизу - 12% для тютюнових виробів

Роздрібна торгова мережа (мережа магазинів) реалізує тютюнові вироби, серед яких є за такими кодами УКТ ЗЕД, для яких передбачена адвалорна ставка акцизу - 12%. Коли потрібно застосовувати таку ставку?

При торгівлі тютюновими виробами уроздріб починаючи з 01.01.2022 р. акциз не сплачується?

Завдяки змінам, внесеним до ПКУ Законом №1914-ІХ, з 01.01.2022 р. при торгівлі тютюновими виробами уроздріб акциз вже мав би не сплачуватися.

Але в абз. 7 ч. 1 розд. ІІ Закону №1914-ІХ зазначено, що «тютюнові» зміни набувають чинності з 1 січня 2022 року, але не раніше дня набрання чинності змінами до Бюджетного кодексу України в частині запровадження механізму зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, до місцевих бюджетів.

На день написання цієї консультації зміни до Бюджетного кодексу не внесені. Є тільки відповідний проєкт (див. тут).

Тому фактично з 01.01.2022 р. в частині акцизного податку при роздрібній торгівлі тютюновими виробами поки що нічого не змінюється. Чекаємо внесення відповідних змін до Бюджетного кодексу, про що повідомимо додатково.

Детальніше це питання ми розглядали тут, тут. Також пропонуємо до уваги наш аналітичний матеріал про зміни щодо акцизного податку.

 

Стосовно ставки акцизу - 12%

Відповідно до пп. 215.3.10 ПКУ, для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ, ставка акцизного податку становить - 5%.

Відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ об’єктами оподаткування акцизним податом є операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Таким чином, для суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі при продажу тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну застосовується ставка акцизного податку 5%.

Згідно з пп. 215.3.2-1 ПКУ ставка акцизу 12% встановлена для сигарет, цигарок та сигарил.

Відповідно до пп. 214.1 ПКУ у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є:

  • 214.1.1. вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку;
  • 214.1.2. вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), які він імпортує, з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку.

У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках (пп. 214.4 ПКУ).

Специфічні ставки наведено в:

  • пп. 215.3.2 ПКУ - для тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну;
  • пп. 215.3.3 ПКУ - мінімальне акцизне податкове зобов’язання із сплати акцизного податку з тютюнових виробів;
  • пп. 215.3.3-1 ПКУ – для рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Відповідно до пп. 214.5 ПКУ у разі обчислення податку із застосуванням одночасно адвалорних та специфічних ставок податку базою оподаткування є база, визначена відповідно до пп. 214.1 та 214.4 ПКУ.

Особливості визначення податку з тютюнових виробів наведені в ст. 220 і ст. 221 ПКУ.

З наведеного вище випливає, що адвалорна ставка 12% застосовується одночасно із специфічними ставками виробниками та імпортерами відповідних тютюнових виробів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202533
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202547
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756