• Посилання скопійовано

Чи сплачується акциз з реалізації тютюнових виробів з 01.01.2022 року?

Чи сплачується акцизний податок і ПДВ з реалізації тютюнових виробів з 01.01.2022 року підприємствами роздрібної торгівлі (супермаркет)?

ПДВ

Згідно із Законом №1914-ІХ до ПКУ вносяться зміни, які набувають чинності з 01.01.2022 р.

Так, ст. 197 ПКУ доповнена пп. 197.27 ПКУ, згідно з яким звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій:

  1. з першого постачання таких товарів їх виробниками;
  2. з першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону "Про захист економічної конкуренції". Перелік суб’єктів господарювання, пов’язаних відносинами контролю з виробниками, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі;
  3. із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.

Таким чином, починаючи з 01.01.2022 р. при продажу підприємствами роздрібної торгівлі наведених вище тютюнових виробів, такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.

Але при постачання товарів, які звільнені від оподаткування і які придбані з ПДВ, платник податку повинен нарахувати компенсуюче ПДВ згідно з пп. «б» пп. 198.5 ПКУ.

 

На яку дату в данiй ситуації потрібно нарахувати компенсуючі ПЗ з ПДВ?

В пп. 198.5 ПКУ зазначено, що з метою застосування цього пункту ПЗ визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

  • придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;
  • придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Якщо тютюнові вироби придбаватимуться з ПДВ після 01.01.2022 р., нарахувати компенсуюче ПДВ потрібно на дату їх придбання. Адже вже в момент придбання відомо, що вироби придбані для використання у звільнених від оподаткування операціях.

Якщо ж тютюнові вироби придбано до 01.01.2022 р., вони придбавалися для використання в оподатковуваних операціях. Але звільнення починає діяти з 01.01.2022 р.

Але, на наш погляд, дата початку фактичного використання – це не дата набуття чинності змінами, за якими операції стали звільнені від оподаткування, а дата продажу тютюнових виробів. Таким чином, нараховувати компенсуючі ПДВ потрібно на дату продажу таких виробів.

Щоправда, податкова може мати іншу думку з цього питання, вважаючи, що дата початку використання у звільнених операціях – це дата набрання чинності змінами, тобто, 01.01.2022 р. На це можемо заперечити, що дата початку використання у звільнених операціях має підтверджуватися первинними документами. А дата набрання чинності змінами – це не первинний документ. Первинний документ буде складено на дату продажу виробів.

У будь-якому разі, згідно з пп. 198.5 ПКУ складається зведена ПН – не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду. Таким чином, щодо товарів, які почали використовуватися у звільнених операціях починаючи з 01.01.2022 р., зведена ПН може бути складена в останній день січня 2022 р. Отже, ще є час отримати роз’яснення від податкової щодо дати, на яку потрібно нараховувати компенсуюче ПЗ з ПДВ.

 

Акцизний податок

Законом №1914-ІХ до ПКУ внесено зміни, за якими суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вже не є платниками акцизного податку (див. оновлений пп. 212.1.11 ПКУ).

Натомість платниками акцизного податку з 01.01.2022 р. стали виробники та/або імпортери тютюнових виробів (див. пп. 212.1.17 ПКУ).

Але суб’єкти оптової, роздрібної торгівлі тютюновими виробами повинні будуть нараховувати акцизний податок, якщо вони реалізують конфісковані тютюнові вироби, чи вироби, визнані безхазяйними, за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та продукції, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави (див. пп. 213.1.4, пп. 221.7 ПКУ).

 

Коли набувають чинності ці зміни?

В абз. 7 ч. 1 розд. ІІ Закону №1914-ІХ зазначено, що «тютюнові» зміни набувають чинності з 1 січня 2022 року, але не раніше дня набрання чинності змінами до Бюджетного кодексу України в частині запровадження механізму зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, до місцевих бюджетів.

На день написання цієї консультації зміни до Бюджетного кодексу не внесені. Є тільки відповідний проєкт (див. тут).

Тому фактично з 01.01.2022 р. в частині акцизного податку при роздрібній торгівлі тютюновими виробами поки що нічого не змінюється. Чекаємо внесення відповідних змін до Бюджетного кодексу, про що повідомимо додатково.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202533
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202547
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756