• Посилання скопійовано

Помилки у рядку А16, А16.1 – А16.5 декларації з акцизу призведуть до штрафу при заниженні суми акцизу

З'ясувалося, що вже в прийнятих деклараціях з акцизного податку не заповнені рядки А16, А16.2, А16.4. Податківці просять виправити, тому що показники не потрапляють до картки платника податків. Як правильно заповнити Додаток 8? Якщо сумові показники не змінюються, штрафу не повинно бути?

Відповідно до п. 9 розділу IV Порядку№14, у рядку А16 зазначається сума податкових зобов’язань з вироблених підакцизних товарів, що визначається як сума рядків А1-А9 та А 10.1, за вирахуванням рядків А3, А11.

У рядках А16.1-А16.5 зазначаються суми податкового зобов’язання відповідно до кодів бюджетної класифікації окремо зі спирту етилового, лікеро-горілчаної продукції, виноробної продукції, інших спиртових дистилятів, продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше (окремо з алкогольної продукції, з якої акцизний податок сплачується при придбанні акцизних марок, та за звітний місячний період), пива, вироблених на території України, виходячи з розрахунків за формами згідно з додатками 1, 3 до Декларації, за тими операціями, які здійснює платник.

Тобто платник визначає свої податкові зобов’язання з акцизу саме у рядку А16 та у відповідних підрядках А16.1 – А16.5. Значення цих рядків потрапляє в інтегровану картку платника, де нараховується зобов’язання зі сплати податку. Якщо ці рядки не заповнені, то податкове зобов’язання за такою декларацією не нараховується.

Як зазначають податківці у "ЗІР", категорія 114.09, виправлення неправильних показників у рядках А16.1-А16.5 розділу А 16 в декларації акцизного податку призведе до виникнення податкового боргу за одним кодом бюджетної класифікації та переплати за іншим, оскільки у зазначених рядках платник відображає суму податкових зобов’язань акцизного податку у розрізі видів вироблених підакцизних товарів, а кожному виду податкових надходжень до бюджету підакцизної продукції присвоєно відповідний код бюджетної класифікації. Далі, платник акцизного податку зобов’язаний до подання уточнюючої Декларації (або Звітної нової Декларації) сплатити суму недоплати та штраф відповідно у розмірі трьох (п’яти) відсотків такої суми. Докладніше про це можна почитати у цій консультації "ЗІР".

Тобто податківці наполягають на сплаті самоштрафу 3% чи 5% навіть у тому разі, коли платник задекларував правильну суму зобов’язання з акцизу в рядку А16, але припустився помилки в розподілі її між підрядками А16.1 – А16.5.

В даному випадку рядок А16 та рядки А16.1 – А16.5 не заповнені взагалі, а отже, їх виправлення призведе до нарахування штрафу 3% чи  5% - залежно від того, як виправляється помилка – через уточнюючий розрахунок чи у поточній декларації.

Якщо сам акцизний податок вже сплачено, то перед поданням уточнюючого розрахунку доведеться сплатити тільки самоштраф 3%, а самоштраф 5% потрібно буде сплатити разом з податковим зобов’язанням за тією декларацією, у якій буде виправлено помилку. У будь-якому випадку слід заповнити додаток 8.

Зразок заповнення додатку 8 для виправлення в уточнюючому розрахунку наводимо нижче. Цифри у зразку наведені умовні. Сума акцизу з рядка 3 та сума штрафу з рядка 5 повинні бути сплачені до подання уточнюючого розрахунку.

Якщо суми акцизного податку були сплачені з порушенням строку, додатково нараховується пеня. Якщо сам податок був сплачений вчасно, пеня не нараховується.

 Зразок

№з/п

Показники декларації акцизного

податку

Розділ А

А16.1

А16.2

А16.3

А16.4

А16.5

Розділ Б

Б12

Б13

 

 

 

Розділ В

В21

 

 

 

 

Розділ Г

Г10.1

Г10.2

Г10.3

Г10.4

Г10.5

Розділ Д

Д1.1 n4

 

 

 

 

Розділ Е

Е1

 

 

 

 

1

Показник, який уточнюється

Розділ А

 

0

 

0

 

2

Уточнений показник

Розділ А

 

4500

 

10500

 

3

Сума акцизного податку, яка збільшує (+) податкові зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки

Розділ А

 

4500

 

10500

 

4

Сума акцизного податку, яка зменшує (додатне значення) податкові зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки 

 

 

 

 

 

 

5

Штраф 3 % (рядок 3 х 3 / 100)

(підпункт "а" частини третьої пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ Кодексу)

Розділ А

 

135

 

315

 

6

Штраф 5 % (рядок 3 х 5 : 100)

(підпункт "б" частини третьої пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ Кодексу)

 

 

 

 

 

 

7

Пеня (підпункт 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 глави 2 розділу ІІ Кодексу)

Розділ А

 

15

 

26

 

8

Зміст помилки 

 

 

не заповнено рядок декларації

 

не заповнено рядок декларації

 

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756