Згідно з абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ — це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
При цьому відповідно до пп. 213.1.12 ПКУ об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:
- отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН;
- ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
- вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування згідно з пп. 213.1.1 цього пункту, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН.
Юрособа – нерезидент також не може бути зареєстрована платником акцизного податку (лист ДФС від 14.03.2017 р. №5095/6/99-99-15-03-03-15), відповідно не може виписати акцизну накладну на покупця- резидента України (адже працівник у відрядженні діє не від свого імені, а від імені СГ).
Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об’єктом оподаткування митними платежами (ч. 2 ст. 380 МКУ).
Водночас, згідно з абз. 2 п. 231. 1 ПКУ платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, зокрема, використаного для власного споживання та реєструвати її в СЕАРП. А СЕАРП є системою, яка дозволяє контролювати в автоматичному режимі здійснення платниками податку операцій обігу та реалізації пального всередині країни, а введена акцизна накладна – це обов’язковий електронний документ, який складається при всіх операціях реалізації пального на внутрішньому ринку та реєструється у ЄРАН.
З огляду на вищесказане вважаємо, що якщо пальне придбане й використане за кордоном, то його обіг та реалізація відбулися за межами території України, а отже, реєструвати акцизну накладну не потрібно.
Якщо ж придбаний бензин за кордоном використовувався на території України, то вважаємо, що й тут немає потреби складати накладну. Пояснимо нашу думку. Відповідно до п. 231.3 ПКУ акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального, а її реєстрація у ЄРАН здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Отже, продавець пального, який зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального, складає акцизну накладну на продаж такого пального у загальному порядку – тобто на ім’я покупця – платника акцизного податку.
Як ми вказали вище, якщо покупець зареєструвався як платник акцизного податку з реалізації пального, він зобов'язаний складати акцизні накладні на обсяги пального, придбаного та використаного для власних потреб, та реєструвати їх у ЄРАН у визначені п. 231.6 ПКУ терміни (лист ДФС від 02.02.2017 р. №2324/7/99-99-12-03-03-17, ІПК від 26.10.2018 р. №4597/6/99-99-15-03-03-15/ІПК).
Тож, за загальним правилом, якщо підприємство придбає пальне, на нього виписується акцизна накладна як на покупця, а потім такий покупець при використанні пального для власних потреб, дійсно має виписувати акцизну накладну, якщо зареєстрований платник акцизу, щоб списати отриманий обсяг палива в СЕАРП.
Оскільки бензин був придбаний за кордоном, декларувати бензин в баку при перетині кордону також не потрібно, продавець бензину – нерезидент, відповідно немає накладної, тож немає й придбаного обсягу палива в СЕАРП, а правила й принципи з акцизного податку мають бути однаковими, тому вважаємо, що не потрібно складати акцизну накладну, адже немає що списувати в СЕАРП.
Втім, у зв’язку із тим, що податківці із цього приводу ще не надавали жодних роз’яснень, радимо звернутися до ДФС за індивідуальною податковою консультацією (п. 52.2 ПКУ).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись