• Посилання скопійовано

Поворотна фіндопомога є зобов’язанням підприємства та не впливає на його фінансовий результат

Як оподатковується поворотна фіндопомога? Чи надання безповоротної фіндопомоги в податковому обліку впливає на розмір доходів і витрат?

1. У листопаді 2014 р. наше підприємство, що є платником податку на прибуток на загальних підставах, одержало поворотну фінансову допомогу від юридичного підприємства, що є платником податку на загальних підставах. Термін повернення - листопад 2017 р. Чи є така операція об’єктом оподаткування у 2015 році з огляду на зміни, внесені до Податкового кодексу Законом від 28.12.2014 р. №71-VIII?

Під поворотною фінансовою допомогою розуміють суму коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу).

З 01.01.2015 року відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III Податкового кодексу.

Коригування в обов’язковому порядку здійснюється тими платниками, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний (податковий) період перевищує 20 мільйонів гривень.

Підприємства, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) за останній річний звітний період не перевищує 20 мільйонів гривень, мають право визначати податок на прибуток без коригувань.

При цьому, чинними нормами Податкового кодексу не передбачено коригування платниками податку на прибуток фінансового результату до оподаткування на суму поворотної фінансової допомоги.

Отже, поворотна фінансова допомога відповідно до її визначення у Податковому кодексі є зобов’язанням підприємства та не впливає на його фінансовий результат.

У бухгалтерському обліку сума отриманої поворотної фінансової допомоги не включається до складу доходу платника податку, оскільки згідно з п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 ,,Доходи”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року №290 (із змінами та доповненнями) отримання запозичених коштів не приводить до збільшення активів або зменшення зобов’язань, що обумовлює зростання власного капіталу.

Підприємство відображає отриману ним поворотну фінансову допомогу у складі кредиторської заборгованості, керуючись нормами п. 6 та 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 ,,Зобов’язання”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000 року №20 (із змінами та доповненнями).

У бухгалтерському обліку при поверненні поворотної фінансової допомоги витрати не визнаються, оскільки згідно з п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 ,,Витрати”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318 (із змінами та доповненнями) витрати відображаються одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов’язань.

Таким чином, згідно з чинним законодавством, якщо Товариство отримало до 01.01.2015 року поворотну фінансову допомогу від платника податку на прибуток, а термін повернення такої допомоги у листопаді 2017 року, то така операція не є об’єктом оподаткування.

2. Щодо відображення в податковому обліку безповоротної фінансової допомоги, то відповідно до пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу безповоротна фінансова допомога – це, зокрема, сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів.

Згідно пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу господарська діяльність - діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового Кодексу розрахунок об'єкта оподаткування податком на прибуток здійснюється на підставі даних бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування, відповідно до положень розділу III ,,Податок на прибуток підприємств” Податкового Кодексу.

Надання підприємством безповоротної фінансової допомоги не передбачає одержання в подальшому таким платником доходів. Тобто здійснення зазначених операцій не має безпосереднього відношення до господарської діяльності платника податку - надавача безповоротної фінансової допомоги.

Враховуючи вищезазначене, надання безповоротної фінансової допомоги в податковому обліку не впливає на розмір доходів та витрат товариства, що надає таку допомогу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: ДФС у Львівській області

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»