• Посилання скопійовано

Списание грузового автомобиля: детали

Предприятие ООО, плательщик единого налого 2% + НДС имеет на балансе грузовой автомобиль ЗИЛ-5301 1999 г. стоимостью 30450 грн без НДС и хочет списать его с баланса предприятия, по балансовой стоимости продать по узлам и агрегатам. Как правильно это оформить и какие налоговые обязательства при этом возникают?

Для визначення непридатності основних засобів до використання  керівником підприємства створюється постійно діюча комісія. Саме ця комісія здійснює безпосередній огляд об'єкта, що підлягає списанню, встановлює причини невідповідності критеріям активу та визначає можливість продажу окремих деталей, що можуть бути одержані при демонтажі вантажного автомобіля. Цією ж комісією визначається кількість і вартість отримуваних для продажу деталей та складається акт на списання основних засобів (форма ОЗ-4 "Акт на списання автотранспортних засобів", затверджений наказом Мінстату від 29.12.1995 р. №352). Акт складається у двох примірниках, один з яких передається до бухгалтерії, а другий залишається у особи, відповідальної за зберігання основних засобів, та є підставою для здачі на склад матеріальних цінностей та металобрухту, що залишився в результаті списання. 


 

Акт за формою ОЗ-4 відображається в бухобліку після затвердження посадовою особою (керівним органом), уповноваженою згідно законодавства (статуту підприємства) приймати рішення щодо розпорядження (відчуження, ліквідації) об'єктів основних засобів. У Методрекомендаціях з бухобліку ОЗ (затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561) уточнюється: “Деталі, вузли, агрегати та інші матеріали, отримані при розбиранні і демонтажу основних засобів, що ліквідуються, оприбутковуються з визнанням іншого доходу і зарахуванням на рахунки обліку матеріальних запасів, включаючи матеріальні цінності і деталі з вмістом матеріалів, які приймаються (збираються) спеціалізованими заготівельними (переробними) підприємствами”. 

Кореспонденція рахунків ліквідації ОЗ

 

Облік вибуття основних засобів

Ліквідація основних засобів

131

10

976

10

Демонтаж об'єкта основних засобів

одержані деталі від ліквідації об'єкта

20

746

оплата праці

976

66

відрахування на соціальні заходи

976

65

послуги підрядника, інших сторонніх організацій

976

68

За умовами запитання платник єдиного податку є платником ПДВ, тому слід звернути увагу на норми п. 189.9 та п. 189.10 ПКУ. Згідно п. 189.9 ПКУ якщо основні засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника ПДВ, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання основних засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації. Проте, ця норма не діє у випадку коли платник ПДВ подає контролюючому органу відповідний документ про знищення основоного засобу, внаслідок чого об'єкт не може використовуватися за первісним призначенням. Підтвердними документами в даному випадку можуть бути висновки комісії, щодо неможливості використання вантажного автомобіля та Акт на списання основних засобів за формою ОЗ-4.

Крім того, якщо внаслідок ліквідації вантажного автомобіля отримуються складові частини (вузли, агрегати), які оприбутковуються на матеріальних рахунках з метою їх використання в господарській діяльності, на такі операції не нараховуються податкові зобов'язання з ПДВ. В майбутньому при реалізації складових частин, платник ЄП за ставкою 2%, буде визнавати ПЗ з ПДВ (за першою подією згідно п. 187.1 ПКУ) та оподатковувати отиману виручку з продажу деталей єдиним податком (за нормами п. 292.6 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»