Відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ у разі якщо нерезидент набуває право власності на інвестиційний актив, визначений абзацами третім — шостим підпункту "е" пп. 141.4.1 ПКУ, у іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні відповідно до норм цього пункту, нерезидент, який набуває право власності, зобов’язаний утримати податок з прибутку від відчуження інвестиційного активу, виплаченого на користь іншого нерезидента, за ставкою в розмірі 15 % та за його рахунок, задекларувати та перераховувати до бюджету України податок під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країною резиденції особи, на користь яких здійснюється виплата, що набрали чинності.
Далі в цьому пункті зазначено, що прибуток визначається як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу або іншого відчуження інвестиційного активу, та документально підтвердженими витратами на придбання такого активу. Якщо на вимогу особи, яка відповідно до цього підпункту є відповідальною за сплату податку з прибутку від здійснення такої операції, нерезидент, який відчужує інвестиційний актив, не надає документи, що підтверджують витрати на придбання такого активу, базою оподаткування податком на такий прибуток є вартість операції з відчуження інвестиційного активу.
Це все, що сказано в ПКУ. А які підтвердні документи мають бути, в цій нормі ПКУ не конкретизовано.
Що з цього приводу думає податкова служба?
Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.16): “Як з метою оподаткування податком на доходи нерезидента визначається прибуток нерезидента від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі ЮО резидентів? ”. Див. тут.
Відповідаючи на це питання, ДПС, серед іншого, зазначає, що для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ПКУ). Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку, визначені Законом про бухоблік. Відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після її закінчення. Первинні документи повинні мати визначені Законом про бухоблік обов’язкові реквізити.
Як бачимо, ДПС навела загальні норми про те, що має бути первинний документ. Але який конкретно — не назвала. До того є у запитанні йдеться про нерезидентів, які ведуть бухоблік за правилами своєї країни, а не за правилами України, на які посилається ДПС.
На наш погляд, виписка з рахунку є первинним документом і містить інформацію про господарську операцію — придбання інвестиційних активів. Щоправда, виписки може бути недостатньо, якщо в ній не зазначені деталі щодо придбання інвестиційних активів. Можливо, поряд з випискою потрібні будуть ще додаткові документи, наприклад, акт приймання-передачі тощо.
Дати точнішу відповідь можна тільки після детального вивчення особливостей конкретної ситуації та первинних документів.
Поряд з цим для уникнення непорозумінь з податковою службою може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити