• Посилання скопійовано

Поповнення статутного капіталу нерезидентом: юридичні аспекти

Засновником нашого ТОВ є фізособа-нерезидент з 100% Статутного капіталу. В Статуті п-ва прописано, що статутний капітал складає 1000 гривень (без інвалютного співвідношення). Засновник ще не вніс ці кошти. Як вірно нам це зробити? Чи може він внести в грн. в касу п-ва чи прямо з особового рахунку на розрах. рах. п-ва. Чи потрібно відкривати в банку спец. інвестиційний рахунок в грн. Чи може іноземець внести в Стат. фонд основні засоби, куплені в Україні (є чеки). Чи вважається наше ТОВ підприємством з іноземними інвестиціями і які додаткові звіти ми маємо при цьому здавати?

Види вкладів у статутний капітал нерезидентом

Статутний капітал ТОВ складається із вкладів його учасників. Згідно з ч. 2 ст. 115 ЦКУ вкладом до статутного капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права. Засновниками (учасниками) ТОВ можуть бути громадяни України, інші юридичні особи, а також нерезиденти−як фізичні, так і юридичні особи.

За приписами ст.4 Закону №1576 відомості про розмір і порядок утворення статутного капіталу повинен містити Статут суб'єкта господарювання.

Якщо у Статуті прописано, що він має бути сформований за рахунок грошових коштів, то відповідно  внесок має бути грошовим. Якщо ж вклад буде майновим, то спочатку слід внести необхідні зміни у Статут про порядок утворення статутного капіталу, а вже потім вносити до статутного капіталу майно (незалежно від того де вони придбавалося – в Україні чи за кордоном).

 

Підприємство з іноземними інвестиціями чи іноземне підприємство

Відповідно до ст.ст. 116 та 117 ГКУ підприємство, у статутному капіталі якого не менш як 10% становить іноземна інвестиція, визнається підприємством з іноземними інвестиціями. Воно набуває цього статусу від дня зарахування іноземної інвестиції на його баланс. Якщо частка іноземних інвесторів у статутному капіталі підприємства дорівнює 100%, таке підприємство визнається іноземним підприємством.

Завдяки внесеним змінам до Закону України «Про режим іноземного інвестування»

від 19.03.1996 №93/96-ВР (далі – Закон №93) Законом №1390 з 25.06.2016 року іноземні інвестиції взагалі не підлягають держреєстрації. Раніше обов’язку реєструвати такі інвестиції не було, однак можна це було робити за бажанням, адже наприклад, незареєстровані іноземні інвестиції не дають права на одержання певних пільг та гарантій, реєстрація іноземної інвестиції може забезпечити зручність процесу її повернення тощо.

 

Статзвітність

Статтею 15 Закону №93 визначено обов’язок підприємств з іноземними інвестиціями подавати спеціальну статистичну звітність. Форма звітності визначена наказом Держстату від 13.10.2014 р. №297 (Звіт про прямі іноземні інвестиції 10-зез, щоквартальний).

Втім, оскільки відповідно до умов питання  Товариство не підпадає під визначення підприємства з іноземними інвестиціями, а є іноземним підприємством, то вважаємо, що подавати таку статзвітність воно не зобов’язане.

Іноземне підприємство подає статзвітність, яку мають подавати звичайні підприємства.

 

Особливості надання грошового вкладу фізособою-нерезидентом

Основні засади здійснення та повернення іноземних інвестицій в Україну в грошовій формі визначені Положенням про порядок іноземного інвестування в Україну, затвердженим постановою НБУ від 10.08.2005р. №280 (далі − Положення №280).

Розрахунки за об'єкти інвестування здійснюються виключно через рахунки, відкриті в уповноважених банках (п.2.2 Положення №280).

В свою чергу, об'єкт інвестування - будь-яке майно, у тому числі основні засоби, матеріальні та нематеріальні активи, корпоративні права, цінні папери та їх похідні, інші майнові права, інвестування в які не заборонено законодавством України (п.1.1 Положення №280).

Відповідно до п. 1.3 Положення №280 іноземні інвестиції в Україну в грошовій формі дозволяється здійснювати в гривнях та іноземній валюті виключно 1 групи Класифікатора іноземних валют.

При надходженні коштів як внесок до статутного капіталу у валюті 2 та 3 групи Класифікатора зазначені кошти повертаються на рахунок банку, з якого вони надійшли (п. 1.6 Положення №280).

Для здійснення іноземних інвестицій в Україну іноземний інвестор (в т.ч. фізична особа - іноземець) має право (п.2.1 Положення №280):

-              відкрити інвестиційний рахунок та перераховувати на нього іноземну валюту із-за кордону;

-              перераховувати безпосередньо на поточний рахунок резидента іноземну валюту із-за кордону;

-              здійснювати продаж іноземної валюти з інвестиційного рахунку та зараховувати на інвестиційний рахунок кошти в гривнях, отримані від продажу іноземної валюти, для подальшого здійснення іноземної інвестиції;

-              перераховувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривнях та іноземній валюті на поточний рахунок резидента інвестиційний рахунок іншого іноземного інвестора або кореспондентський рахунок іноземного центрального банку;

-              перераховувати кошти в іноземній валюті 1 групи Класифікатора та гривні з власного поточного рахунку фізичної особи-нерезидента в уповноваженому банку на її інвестиційний рахунок;

-              перераховувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривнях на відкритий в уповноваженому банку рахунок міжнародної фінансової організації, яка має дозвіл центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, на здійснення емісії облігацій на території України, для інвестування коштів у ці облігації.

Як бачимо із Положення №280 випливає вимога про відкриття інвестиційного рахунку фізособою-нерезидентом.

Інвестиційний рахунок - це поточний рахунок в іноземній валюті 1 групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.02.1998 №34 та / або в гривнях, відкритий нерезидентом-інвестором (юридичною або фізичною особою) в уповноваженому банку України для здійснення інвестиційної діяльності в Україні, а також для повернення іноземної інвестиції та прибутків, доходів, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні.

Порядок відкриття рахунків нерезидентам-інвесторам і використання коштів за цими рахунками регламентує глава 16 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою НБУ від 12.11.2003 №492 (далі - Інструкція №492).

Інвестрахунок може бути відкритий в нац- або іноземній валюті (п.16.1 Інструкції №492).

Особа, яка відкриває інвестрахунок, повинна:

- пред'явити паспорт або інший документ, що засвідчує особу, та документи, що підтверджують його повноваження. Фізичні особи - резиденти додатково пред'являють документ, виданий відповідним контролюючим органом, що засвідчує їх реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;

- подати документи (копії документів, засвідчені в установленому порядку) за переліком, визначеним главою 16 Інструкції №492:

- заява про відкриття поточного рахунку (додаток 1 або 5 Інструкції №492);

- картку зі зразками підписів нерезидента-інвестора, засвідчену нотаріально і складену відповідно до глави 18 Інструкції №492.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»