Головна Усі консультації Держрегулювання Ліцензії і дозволи

Експортеру потрібна ліцензія на оптову торгівлю алкоголем

ТОВ закупляє алкоголь у виробника. За контрактом із закордонним покупцем поставляє цей алкоголь на експорт. Чи потрібна підприємству ліцензія на оптову торгівлю алкоголем( експортну ліцензію підприємство отримало)?

Якщо переглядати вимоги Закону №481, то здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами) на території України потребує наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами), а вивезення зазначеної продукції за межі митної території України – ліцензії на експорт алкогольних напоїв (тютюнових виробів).

Відповідно до абзацу 12 ст.1 Закону № 481 оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання.

Фактично йдеться про ситуацію, коли ТОВ придбаває у виробника алкоголь, який згодом відвантажує товар на власний чи інший склад для обробки вантажу для цілей митного оформлення. Тому, формально будь-яке придбання товару та його перетворення для наступної реалізації вимагає наявності "оптової" ліцензії.

Якщо товар відразу зі складу направляється на митне оформлення та, скажімо, перевізник забирає товар зі складу виробника та доставляє його безпосередньо на склад покупця за кордоном, в такому разі, на нашу думку, ліцензія на оптову торгівлю не потрібна. Адже відсутній факт "придбання і відповідного перетворення товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання". 

Не будемо забувати, що ліцензія на оптову торгівлю надає право здійснювати торгівлю лише з госпсуб'єктами на території України. Відвантаження товарів за межі України не підпадає під оптову — для цього є спеціальна "експортна" ліцензія.

Втім, у фіскалів з цього приводу інша думка. У розділі "ЗІР", категорія 115.02, запитання: "Чи потрібно виробнику алкогольних напоїв (тютюнових виробів) для експорту власної продукції додатково до ліцензії на експорт отримувати також ліцензію на опатову торгівлю?", надається наступна відповідь: "оптова торгівля алкогольними напоями (тютюновими виробами) та експорт (вивезення за межі митної території України) зазначеної продукції є окремими видами діяльності, які потребують наявності окремих ліцензій на провадження діяльності".

Але є ще один цікавий момент. Справа в тому, що відповідно до абзацу п’ятого частини 2 ст.17 Закону №481 до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт і експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії – 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 грн. 

Тож ціна питання не залишає вибору — фіскали звернуться до цього штрафу без вагань.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Канарьова Наталія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Ліцензії і дозволи
Теги:
Алкоголь , Експорт , Ліцензія

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі