Головна Усі консультації Держрегулювання Підприємництво

Припинення підприємницької діяльності в разі зміни місця проживання

Як закрити приватного підприємця на загальній системі оподаткування, якщо у нього відсутня госпдіяльність вже понад 6 р. і він отримав прописку 3 р. тому в іншому місті, але продовжує жити в у тому ж місті за іншою адресою та обліковується в ДПІ за старою адресою? Звіти раз у рік здаються в ДПІ за старою адресою

В ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань містяться такі відомості про фізичну особу — підприємця як, зокрема, місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою — підприємцем (п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону № 755).

На відміну від юрособи, місцезнаходження фізосіб підтверджується відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, Законами України  від 11.12.2003 р. №1382-IV “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, від 20.10.2014 р. №1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.

Так, за ст. 3 Закону № 1382:

  • місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
  • місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Таким чином, місце проживання або адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізособою, яка має намір стати підприємцем, визначається або відміткою у паспорті про місце реєстрації, або довідкою внутрішньопереміщеної особи.

Тому, у разі якщо особа, яка змінила місце реєстрації (з відповідною відміткою у паспорті Державної міграційної служби України) на інше місто в межах України (йдеться про місце прописки), має право на перереєстрацію свого місця здійснення госпдіяльності, а отже й зміну місця обліку підприємця як платника податку в органах ДФС.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону №755 державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації на підставі документів, поданих в електронній формі, що проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах України. Будь-яких штрафів за Законом №755 за невнесення змін до відомостей в ЄДР про підприємця у разі зміни останнім місця проживання не передбачено.

Таким чином, на нашу думку, навіть за умови неподання змін до відомостей про підприємця, який змінив місце проживання на інше місто в межах України, подавати документи про припинення слід за місцем первинної реєстрації — за адресою в межах області попередньої прописки (адреси, зазначеної в ЄДР). Втім, якщо область та сама, а лише змінене місто, то ми не виключаємо можливості зняття підприємця з реєстрації у держреєстратора за адресою, вказаною в ЄДР (без необхідності зміни місця реєстрації).

Якщо області різні, через невідповідність чинної прописки місцю реєстрації підприємцем (за даними ЄДР), то формально, невідповідність таких відомостей є підставою для зупинення розгляду документів (п. 3 ч. 1 ст. 27 Закону № 755). При цьому зупинення розгляду документів відбувається на 15 днів і виправити цю формальну “помилку” такий підприємець за цей строк не зможе. А це і буде підставою для повернення заяви про припинення підприємця такому підприємцю.

Отже, сам Закон №755 не дає можливості прямо відмовити у реєстрації припинення підприємця, проте дає можливість не розглядати подані заяву.

Тому підприємцю спочатку доведеться змінити місце реєстрації підприємцем в ЄДР з попереднього місця проживання на нове, і лише після цього подати документи на реєстрацію припинення підприємця державному реєстратору за фактичним місцем проживання.

Окрім цього, той факт, що підприємець не мав госпдіяльності за попередні 6 років, свідчить на користь добровільної відмови органу ДФС на проведення перевірки у зв'язку з припиненням підприємця. В такому разі, як правило, припинення підприємця відбуваєтсья за процедурою мовчазної згоди (п. 5 ч. 2 ст. 25 Закону №755).

Водночас зміна місця прописки (якщо державний реєстратор відмовиться прийняти документи та припинити підприємця) все ж має запустити процедуру зміни місця обліку такого підприємця як платника податку. І припинитись в такому разі можна буде лише після передачі справ про такого підприємця за новим місцем обліку в органі ДФС (розділ Х Порядку обліку платників податків і зборів, затв. Наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588). А це передбачає проведення позапланової документальної перевірки (за попереднім місцем обліку).

Додатково про припинення підприємницької діяльності фізособою читайте тут.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Канарьова Наталія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Підприємництво
Теги:
Підприємці , Скасування реєстрації

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі