Згідно з 45.2 ПКУ, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-IV (далі – Закон №755), місцезнаходження юридичної особи – це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. І саме відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться у Єдиному державному реєстрі , відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону №755.
Таким чином, усе залежить від того, що зазначено в установчих документах. Якщо на підприємстві є директор, і саме він виступає від імені підприємства, то йдеться, звісно, не про адресу директора, а про адресу, за якою він виконує свої трудові обов’язки (де знаходиться адміністрація юрособи). На нашу думку, якщо такої адреси немає, наприклад, якщо на підприємстві є лише один директор, він є і засновником, і виконує свої обов’язки з дому, то у якості місцезнаходження юрособи може бути зазначено адресу такого засновника. Як правило, держреєстратор не звіряє правильність зазначеної при внесенні змін адреси юрособи з підтвердними документами.
При цьому, якщо за цією адресою не ведеться, наприклад, виробнича діяльність, несумісна з призначенням такого приміщення, немає обов’язку переводити таке приміщення з житлового до нежитлового.
Але існує і інша думка з цього приводу. Нажаль, податківці частіше схиляються саме до неї, тому вам варто звернутися з цього приводу до ДПІ за місцем обліку за індивідуальною податковою консультацією. Згідно з ст. 93 ЦКУ, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Керуючись нею, податківці часто говорять, що у житловому приміщенні не може здійснюватися господарська діяльність (крім, можливо, послуг з проживання), а отже, податковою адресою юрособи житлове приміщення бути не може.
Окреме питання виникне щодо того, що житлове приміщення, яке засновник хоче використати для встановлення податкової адреси юрособи, йому належить, але не є його місцем реєстрації.
Тож, найнебезпечнішим було б перевести це приміщення з житлового фонду і укласти договір оренди із засновником, як зазначено у запитанні. І тільки якщо податківці нададуть індивідуальну податкову консультацію, якою дозволять використовувати зазначене приміщення у якості податкової адреси без переведення до нежитлового фонду і договору оренди, можна діяти за цією консультацією без негативних наслідків (згідно із ст. 53 ПКУ).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити