За приписами ч. 6 ст. 144 ЦКУ, збільшення статутного капіталу ТзОВ здійснюється в порядку, встановленому законом і статутом товариства. Стаття 51 Закону України від 19.09.91 р. №1576-XII «Про господарські товариства» відносить це право на розсуд учасників: саме вони у статуті мають визначити розмір, склад та порядок внесення ними вкладів — грошима чи майном.
Отже, учасники можуть вносити внески до статутного капіталу у грошовому вигляді одним із двох шляхів, визначених у статуті:
1) або безпосередньо на рахунок підприємства у банківській установі;
2) або через касу підприємства з урахуванням вимог, встановлених чинним законодавством для проведення готівкових розрахунків.
Шлях 1. Готівка для поповнення статутного фонду вноситься до банку засновником або його представником.
Касові операції банків з клієнтами здійснюються відповідно до розділу IV Iнструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою правління НБУ від 01.06.2011 р. №174 (далі — Iнструкція №174).
Відповідно до Iнструкції №174, при переказі готівки на поточний рахунок підприємства клієнт заповнює заяву на переказ готівки (форма, визначена у додатку 8 до цієї Iнструкції).
У додатку 16 «Правила заповнення реквізитів касових документів» до цієї Iнструкції №174 вказано, що при заповненні заяви на переказ готівки у графі «платник» зазначають:
— якщо переказ здійснює юрособа, — її найменування та П. I. Б. особи, уповноваженої діяти від імені юрособи, що здійснює переказ готівки;
— якщо переказ здійснює фізособа, — її П. I. Б. та/або реєстраційний номер облікової картки платника податків/номер особового рахунка або серію та номер паспорта.
Згідно з п. 2.9 розділу IV Iнструкції №174, банк після завершення приймання готівки повинен надати клієнту квитанцію (другий примірник прибуткового касового ордера) або інший документ, що підтверджує внесення готівки у відповідній платіжній системі.
Висновок 1. Належним доказом внесення до банку суми готівкових коштів для поповнення статутного фонду фізособами — засновниками ТзОВ є квитанція банку (або інший документ, що підтверджує переказ коштів), де як клієнти повинні бути зазначені саме такі фізособи-засновники, а не підприємство-отримувач та його уповноважена особа (наприклад, касир). Тому якщо засновник-фізособа самостійно відвіз готівку до банку і переказав кошти статутного внеску на поточний рахунок ТзОВ, — минаючи касу такого ТзОВ — оприбутковувати такі кошти у касі ТзОВ не потрібно.
Шлях 2. Готівка від поповнення статутного фонду вноситься до банку представником юрособи, яка її отримала.
Підпунктом 3.1 Положення №6371 передбачено, що касові операції оформляються певними касовими документами. До них належать касові ордери, видаткові відомості, розрахункові документи, документи за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, інші касові документи, які згідно із законодавством України підтверджують факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.2
Згідно з п. 2.6 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств (які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення) є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Висновок 2. Таким чином, готівка, внесена засновниками до каси підприємства, повинна бути належним чином оформлена прибутковим касовим ордером і відображена у касовій книзі підприємства. Якщо цього не зробити, то, по-перше, засновник не матиме підтвердного документа про сплату статутного внеску (квитанції від прибуткового касового ордера), по-друге, неоприбуткування готівки у касі вважатиметься порушенням п. 2.6 Положення №637. Для уникнення відповідальності, встановленої ст. 1 Указу №4363 (штраф у 5-кратному розмірі від неоприбуткованої суми), достатньо, щоб касир вніс (а не перевів) кошти на поточний рахунок підприємства, як зазвичай здаються кошти з каси. Перевіряльникам буде очевидно, що ці кошти вносить працівник підприємства, а не засновник. Отже, кошти від засновника на підприємство вже надійшли готівкою, яка перед внесенням на поточний рахунок була оприбуткована у касі підприємства.
1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637.
2 Указ Президента від 12.06.95 р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
3 До готівкової виручки належать і позареалізаційні надходження, складовою яких є і внески до статутного капіталу (п. 1.2 Положення №637).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити