Гранична сума розрахунків готівкою встановлюється Постановою НБУ №210. На 2016 рік п. 1 даної постанови встановлював наступні ліміти:
- підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10 000 (десяти тисяч) грн;
- фізособи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150 000 (ста п'ятдесяти тисяч) грн;
Але що стосується дивідендів, то НБУ у своєму листі від 01.08.2014 р. №11-117/41539 трактував, що Постанова №210 стосується розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі розрахунків за договорами, пов'язаними з корпоративними правами, наданням чи поверненням позики, виплатою неустойки.
Виходячи з цього НБУ дійшов до неоднозначного висновку, що обмеження на готівкові розрахунки, зазначені у п.1 Постанови №210, стосуються і виплати дивідендів. В свою чергу, таку ж позицію підтримали і ДФС у Дніпропетровській області зазначивши аналогічне трактування п. 1 Постанови у своїй публікації.
Враховуючи вищенаведене, можна прийти до висновку, що податківці, при перевірці, будуть враховувати готівкове обмеження при виплаті дивідендів, однак за підприємством зберігається право оспорювати дане рішення в судовому порядку, спираючись на текст самої Постанови №210, який діяв на момент такої виплати.
Що ж до відповідальності за дане порушення, то податківці надавали роз’яснення у своїй публікації.
Відповідальність за порушення порядку готівкових розрахунків, а саме перевищення граничних сум розрахунків готівкою, передбачена ст. 163-15 КУпАП:
- накладення штрафу на посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні 1700 грн. – 3400 грн.)
- накладення штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, при повторному порушенні протягом року (на сьогодні 8500 грн – 17000 грн).
Проте варто звернути увагу, що ст. 38 КУпАП, встановлено, що у випадку адміністративного порушення норм ПКУ, що не має ознак триваючого (тобто вчинене одноразово), то штрафи можуть бути накладені не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення. Оскільки з часу виплати дивідендів минуло вже більш, як два місяці, на нашу думку, цей штраф до винних посадових осіб застосовано вже не може.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись