Гранична сума розрахунків готівкою встановлюється Постановою НБУ №210. На 2016 рік п. 1 даної постанови встановлював наступні ліміти:
- підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10 000 (десяти тисяч) грн;
- фізособи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150 000 (ста п'ятдесяти тисяч) грн;
Але що стосується дивідендів, то НБУ у своєму листі від 01.08.2014 р. №11-117/41539 трактував, що Постанова №210 стосується розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі розрахунків за договорами, пов'язаними з корпоративними правами, наданням чи поверненням позики, виплатою неустойки.
Виходячи з цього НБУ дійшов до неоднозначного висновку, що обмеження на готівкові розрахунки, зазначені у п.1 Постанови №210, стосуються і виплати дивідендів. В свою чергу, таку ж позицію підтримали і ДФС у Дніпропетровській області зазначивши аналогічне трактування п. 1 Постанови у своїй публікації.
Враховуючи вищенаведене, можна прийти до висновку, що податківці, при перевірці, будуть враховувати готівкове обмеження при виплаті дивідендів, однак за підприємством зберігається право оспорювати дане рішення в судовому порядку, спираючись на текст самої Постанови №210, який діяв на момент такої виплати.
Що ж до відповідальності за дане порушення, то податківці надавали роз’яснення у своїй публікації.
Відповідальність за порушення порядку готівкових розрахунків, а саме перевищення граничних сум розрахунків готівкою, передбачена ст. 163-15 КУпАП:
- накладення штрафу на посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні 1700 грн. – 3400 грн.)
- накладення штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, при повторному порушенні протягом року (на сьогодні 8500 грн – 17000 грн).
Проте варто звернути увагу, що ст. 38 КУпАП, встановлено, що у випадку адміністративного порушення норм ПКУ, що не має ознак триваючого (тобто вчинене одноразово), то штрафи можуть бути накладені не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення. Оскільки з часу виплати дивідендів минуло вже більш, як два місяці, на нашу думку, цей штраф до винних посадових осіб застосовано вже не може.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити