• Посилання скопійовано

Нотаріус отримав готівку: як оформити?

Нотаріус- самозайнята особа часто приймає готівку від клієнтів за нотаріальні послуги. Як документально оформити дану операцію та чи потрібно вносити кошти на банківський рахунок?

Оприбуткування готівки та строки її внесення на рахунок

Преамбулою Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. №148 визначено, що дане положення застосовують юридичні особи (крім банків) та їх відокремлені підрозділи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органи державної влади та органи місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичні особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичні особами.

Відповідно до пп. 2 ст. 55 ГКУ, суб'єктами господарювання є: 

  1. господарські організації – юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 
  2. громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

За визначенням, наведеним у пп. 14.1.226 ПКУ, самозайнята особа – платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за винятком випадку, передбаченого пп. 65.9 ПКУ) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Тобто, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не відносяться до суб’єктів господарювання і відповідно, на них не поширюються норми Положення №148, а відтак, для них і немає підстав обов’язково здавати готівку в банк.

При цьому, якщо ж розглядати як ФОП в межах норм Положення №148, то для ФОП також не встановлено ліміту залишку готівки в касі. Це означає, що немає вимоги здавати отриману готівку в банк.

 

Документальне оформлення готівкових операцій нотаріусом

Нотаріуси, як особи, що провадять незалежну професійну діяльність, не зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та/або програмні РРО (ПРРО) при здійсненні готівкових розрахунків. Дія Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не поширюється на самозайнятих осіб в частині їх незалежної професійної діяльності. Стаття 178 ПКУ, що регулює оподаткування доходів самозайнятих осіб, також не містить вимоги щодо обов'язкового використання РРО/ПРРО. Більш детально див. нашу новину тут.

Таку ж думку наводять податківці в ЗІР (109.03): "Чи передбачено застосування РРО ФО, які здійснюють незалежну професійну діяльність?".

Також податківці, відповідаючи на питання в ЗІР (109.03): "Який розрахунковий документ повинна видавати ФО, яка провадить незалежну професійну діяльність при проведенні готівкових розрахунків з клієнтами?" зазначили:

"Спеціальне законодавство (на прикладі діяльності нотаріусів) не встановлює вимог щодо надання нотаріусом розрахункового документа при наданні клієнту послуги, а також не встановлює форму такого документу.

Фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, може надати клієнту на його вимогу складений в довільній формі документ, який підтверджує факт наданої послуги або виконаної роботи".

Отже, немає прямої законодавчої норми щодо порядку оформлення отримання готівки нотаріусом – самозайнятою особою. На практиці ж нотаріуси за запитом можуть надати розрахункові квитанції про прийняття готівки.

Всю отриману готівку нотаріус - самозайнята особа відображає в типовій формі, за якою здійснює облік доходів і витрат фізичними особами-підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджену наказом Мінфіну від 13.05.2021 р. №261.

Висновки:

1. Нотаріус не зобов'язаний щоденно вносити отриману готівку на свій поточний рахунок, оскільки для самозайнятих осіб не встановлено ліміту каси;

2. Нотаріуси не застосовують РРО/ПРРО при готівкових розрахунках. При отриманні готівки нотаріуси за запитом надають клієнту складений в довільній формі документ, який підтверджує факт наданої послуги або виконаної роботи. Деякі нотаріуси практикують надання розрахункових квитанцій при отриманні готівки;

3. Отримання готівки нотаріус фіксує в типовій формі, за якою здійснює облік доходів і витрат фізичними особами-підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як вказувати в чеках ПРРО назву алкогольних напоїв?
    Як вказувати в чеках ПРРО назви алкогольних напоїв - англійськими чи українськими літерами? Як правильно скорочувати назви та вказувати об'єм напоїв і чи потрібно вказувати країну-виробника?
    Сьогодні 12:4429
  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202520
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 7131
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202544
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025847