• Посилання скопійовано

Чи можна ФОП відмовитися від ведення Книги обліку доходів?

Чи потрібно подавати заяву до ДПС або робити ще якісь кроки для того, щоб скористатися правом не вести Книгу обліку доходів, якщо дана книга вже була зареєстрована у ДПС?

На момент підготовки цієї відповіді прийнято відповідний закон, яким вносяться зміни до ПКУ, і який направлено на підпис Президенту України. Інформація щодо цього законопроекту розміщена на сайті ВРУ.

Таким чином, остаточного варіанту цього Закону поки що немає.

Виходячи із змісту законопроекту, розміщеного за посиланням вище, ситуація з Книгою обліку доходів така.

Відповідно до змін у пп. 296.1.1 ПКУ, платники ЄП групи 1 – 3, неплатники ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів за власним бажанням. Причому навіть, якщо такі платники ЄП виявлять бажання вести Книгу (в паперовому та/або електронному вигляді), реєструвати її в податковій не потрібно.

Поряд з цим, далі цей підпункт доповнили нормою, відповідно до якої оштрафувати платника ЄП за відсутність Книги чи ведення її з порушенням можна тільки в разі, якщо такий платник повідомив податкову про бажання вести Книгу. Якщо не повідомляв про таке бажання – штрафів не буде.

Відповідно до змін у пп. 296.1.2 ПКУ, платники ЄП групи 3 платники ПДВКнига обліку доходів і витрат не підлягає реєстрації в податковій і може вестися в паперовому та/або електронному вигляді. Разом з тим необхідність ведення книг платниками ЄП групи 3 платниками ПДВ не скасована. Вони і надалі мають вести таку Книгу.

Це всі норми законопроекту, в яких сказано про Книгу.

У Прикінцевих положеннях до цього законопроекту зазначено, що він набирає чинності через десять днів з дня його опублікування. Таким чином, і всі норми щодо Книг також набувають чинності через 10 днів з дня опублікування закону, який на момент підготовки цієї відповіді, повторимо, ще навіть не підписано Президентом України.

Разом з тим якихось перехідних положень щодо Книг законопроект не містить.

З однієї сторони, з дати набуття чинності змінами, ведення Книги платниками ЄП груп 1 – 3 неплатниками ПДВ стає в принципі необов’язковим. І ми можемо припустити, що таким платникам вести Книгу вже не потрібно.

З іншої сторони, за новими вимогами, відповідальність за неведення Книги чи ведення її з порушеннями настає тільки в тому разі, якщо платник повідомив податкову про бажання вести Книгу. Причому в законі не сказано, що платник може змінювати своє бажання, чи повідомляти податкову про відмову від бажання вести Книгу. Виходить, якщо раніше платник вже зареєстрував Книгу, це можна трактувати як повідомлення податкової про бажання вести Книгу. Тобто, ті Книги, які вже зареєстровані, мають обов’язково вестися в загальному порядку.

З наведеної аргументації також випливає, що норми щодо необов’язковості ведення Книг платниками ЄП груп 1 – 3 неплатників ПДВ стосуватимуться тільки ФОПів, які почнуть вести діяльність після дати набуття чинності зазначеним законом.

Таким чином, у повній відповідності з нормами нового закону, наша відповідь на питання така. ФОП, який вже зареєстрував в податковій Книгу, не може відмовитися від її ведення.

Але припускаємо, що податкова може дати іншу відповідь з цього питання. Тому доведеться почекати її роз’яснення, яке може бути іншим ніж те, що ми навели.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024242
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705