• Посилання скопійовано

Готівкові розрахунки підзвітної особи підприємства з фізособою-підприємцем

Підприємство перерахувало працівнику на його рахунок кошти на господарські потреби. Працівник повинен оплатити послуги фізособі-підприємцю - 26 тис. грн. Чи може він оплатити готівкою і які документи повинен надати підприємець для підтвердження оплати і надання послуг для складання авансового звіту працівником? Чи повинна оплата бути проведена через касу банку?

По-перше, ці кошти вважаються наданими працівнику під звіт і працівник може оплатити готівкою за послуги ФОП. Письмове розпорядження керівника заздалегідь видавати не обов’язково, його роль виконає затверджений керівником авансовий звіт працівника.

По-друге, ФОП має надати працівнику розписку, чек або інший документ про отримання коштів. Розписка складається за вільною формою, проте бажано, щоб на ній були  підписи ФОП та підзвітного працівника. Також можливе складання товарного чека, у якому буде зазначено вид та вартість наданих послуг. Якщо ФОП використовує РРО, то підтвердженням оплати за послуги буде чек РРО.

Також див. тут щодо документування цієї операції. Щодо товарних чеків див. тут та тут.

По-третє, відповідно до п. 6 Положення №148 суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою - у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень включно;

2) з фізичними особами - у розмірі до 50000 (п'ятдесяти тисяч) гривень включно.

Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку. Кількість суб'єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.

Отже, в зазначеному випадку можна буде сплатити ФОПу суму 26 тис. грн частинами за три дні, наприклад, 10 тис., 10 тис. та 6 тис. Відповідно до пп. 170.9.2 ПКУ Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, подається роботодавці до закінчення п'ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку:

  • завершує відрядження;
  • завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що видала кошти під звіт.

Більш докладно див. тут.

Виходячи з зазначеного, авансовий звіт слід подати протягом 5 банківських днів, що настають після останнього платежу. Проте можливий ризик того, що контролери матимуть іншу думку та будуть наполягати на тому, що кожний з цих платежів – це окрема цивільно-правова дія, і будуть вимагати повернення 16 тис. грн з під звіту після першого платежу в сумі 10 тис. грн.

Щоб убезпечитися від цього, можна так і зробити – після першого платежу повернути невикористані кошти до каси, а потім наступного дня знову видати їх працівнику у сумі, що не перевищує 10 тис. грн, зробити на адресу ФОП наступний платіж, і так далі до повного погашення суми розрахунків.

Оплата ФОПу через касу банку цю ситуацію не врятує, оскільки в цьому разі така операція так і залишається готівковою для підприємства-платника, і відповідно, адмінвідповідальності уникнути не вдасться.

Нагадаємо, що фінансових штрафів за порушення касової дисципліни вже немає – див. тут.

Але залишається адміністративна відповідальність: за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою - від 1700 до 3400 грн. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення - від 8500 до 17000 грн (ст. 163-15 КпАП).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024289
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705