• Посилання скопійовано

Обмеження щодо проведення готівкових розрахунків

Які обмеження встановлено на проведення готівкових розрахунків та на які операції вони поширюються?

Згідно з п. 6 Положення №148, суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

  1. між собою — у розмірі до 10 000 грн включно;
  2. з фізособами — у розмірі до 50 000 грн включно.

При цьому, готівковими розрахунками є платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.

Варто додати, що обмеження встановлені не лише для юросіб — суб’єктів господарювання, а й для фізосіб. За нормами п. 7 Положення №148 фізособи мають право здійснювати розрахунки готівкою:

  1. із суб’єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами — у розмірі до 50000 грн включно;
  2. між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50000 грн включно.

Платежі на суму, що перевищує 50000 грн, здійснюються шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

У п. 8 Положення №148 наведено перелік операцій, на які готівкові обмеження наведені вище не поширюються:

  • розрахунки суб’єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
  • добровільні пожертви та благодійна допомога;
  • використання готівки, виданої на відрядження.

Однак незважаючи на визначення готівкових розрахунків, податківці у своїй консультації наводять інше бачення, за яким готівкове обмеження стосується виключно розрахунків за товари, роботи, послуги (тобто в межах так званого «торгового обороту»). Відповідно до цього, готівкові обмеження не застосовуються до виплат заробітної плати, авансу на господарські потреби, поворотної фінансової допомоги тощо.

Та все ж таки варто зважати, що Положенням №148 така позиція податківців не підкріплюється. Не згоден з нею і НБУ (ми про це писали тут). Тому, якщо планується виплачувати заробітну плату готівкою у розмірі понад 50 тис. грн, необхідно отримати власну індивідуальну податкову консультацію і діяти за нею, або виплачувати таку заробітну плату в межах встановленого обмеження.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»