Щодо того, яким чином необхідно обліковувати надходження іноземної валюти податківці мають чітку точку зору. Згідно з п. 292.5 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу і відповідно така сума і вноситься до книги обліку доходів.
Однак постає питання, що вважати датою отримання іноземної валюти:
- дату надходження коштів на власний рахунок підприємця;
- дату надходження валюти на розподільчий рахунок.
Перший варіант передбачає, що дохід складається з двох частин: суми в гривні, що надійшла на рахунок від обов’язкового продажу валюти та суми валюти, що надійшла на валютний рахунок підприємця за курсом НБУ на дату такого зарахування.
Другий варіант передбачає, що дохід визнається на дату зарахування іноземної валюти на транзитний валютний рахунок у сумі всієї валюти, за курсом НБУ на дату такого зарахування коштів.
На нашу думку, що підкріплюється статтею 7 закону №2346, транзитний розподільчий рахунок, на який відбувається першочергове зарахування валютних коштів, не є рахунком, що належить суб’єкту господарської діяльності. Фактично підприємець не має контролю і не може використовувати такі кошти, що надійшли на розподільчий рахунок. Тож можна зробити висновок, що дохід необхідно визначати в момент, коли кошти безпосередньо зайшли на власний рахунок підприємця. При чому частина коштів, у гривні, що надійшла після обов’язкового продажу валюти визнається доходом у сумі, що була зарахована на гривневий рахунок, а залишок непроданої валюти за курсом НБУ, що діяв на дату зарахування коштів на власний валютний рахунок підприємця.
В обох варіантах, в подальшому, позитивне значення від курсової різниці на кінець звітного періоду, або при продажу залишку валюти, не зараховується як дохід (про це зазначала ДФС у Закарпатській області і ДФС у Львівській обл.).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити