• Посилання скопійовано

Приватний підприємець йде у декрет: порядок отримання допомоги й особливості оподаткування

Яку допомогу при вагітності, народженні другої дитини та після, в 2017 р. може отримати жінка-приватний підприємець на III групі єдиного податку, яка веде підприємницьку діяльність під час вагітності і буде вести після народження дитини? Сплачує ЄСВ 22%. Договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соцстрахування не мала і не має

До 01.01.2016 р. право на допомогу з вагітності й пологів мали лише ті підприємці, які були добровільно застрахованими особами в соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності. З 01.01.2016 р. право на таку допомогу за рахунок коштів Фонду соцстраху мають усі підприємці ― за умови сплати ними ЄСВ у встановленому розмірі (ч. 3 ст.19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, далі – Закон №1105).

 

На замітку!

Оскільки підприємці сплачують ЄСВ за ставкою 22%, суму якого розподіляють між усіма фондами (про це ми писали тут), то з 01.01.2016 р. вони є застрахованими особами в усіх видах соціального страхування згідно з ст.20 Закону №1105:

1. допомоги з тимчасової непрацездатності;

2. допомоги з вагітності та пологів;

3. допомоги на поховання (окрім поховання пенсіонерів, безробітних і осіб, померлих від нещасного випадку на виробництві);

4. оплати лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм (направляє медзаклад, в якому особа проходила лікування).

 

Допомога у звязку з вагітністю та пологами

Порядок отримання допомоги. В цілому роз’яснення щодо особливостей надання матзабезпечення фізособам-підприємцям були прописані в листах Фонду соцстраху від 29.04.2016 р. № 5.2-32-670, від 27.04.2016 р. № 5.2-32-659, від 29.04.2016 р. № 2.4-46-674 і Мінсоцполітики від 12.03.2016 р. №72/18/99-16. Від таких роз’яснень й будемо відштовхуватися при наданні відповіді.

Отримати декретні жінки-ФОП можуть на підставі листка непрацездатності. Зазвичай його видають жінкам, які були на обліку в жіночій консультації, з 30-го тижня вагітності, на 126 календарних днів. Отримавши листок непрацездатності дії підприємця для отримання допомоги наступні.

 

Крок 1. – Заповнюємо зворотній бік листка непрацездатності 

Підприємець (як страхувальник) самостійно заповнює УСІ розділи зворотного боку листка непрацездатності, зазначаючи:

- період непрацездатності. У листку непрацездатності вказується кількість календарних днів, за які нараховуються декретні, в загальному випадку — 126. Якщо пологи пройшли з ускладненнями або народилися двоє або більше дітей, до цього періоду додається ще 14 календарних днів на підставі ще одного листка непрацездатності.

- страховий стаж на дату настання страхового випадку. Для отримання даних про страховий стаж станом на день настання страхового випадку слід звернутися до органу ПФУ, котрий може надати інформацію з Держреєстру у вигляді форми № ОК-7, згідно з п. 3 р. ІІІ Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 р.  № 10-1;

- вирахувану суму допомоги у зв’язку із вагітністю й пологами, які підлягають отриманню (про особливості розрахунку далі). Це зазначається у графі «Довідка про заробітну плату» й «Належить до виплати». 

Розрахунок суми допомоги у зв’язку з вагітністю й пологами підприємець здійснює відповідно до вимог пп. 2 і 3 Порядку №1266. При цьому враховують обмеження розміру допомоги, установлені ч. 4 ст. 19 і ч. 2 ст. 26 Закону №1105 щодо встановлення мінімального розміру декретних у розрахунку на місяць й обмеження розміру декретних, якщо за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку страховий стаж становить менше 6-ти місяців.

Середній дохід для допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами визначають виходячи з нарахованого доходу, із якого сплачуються страхові внески, тобто ЄСВ, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінзарплати та не менше за розмір мінзарплати, установлений законом у місяці настання страхового випадку. Якщо жінка-підприємець сплачувала мінімальний розмір ЄСВ, то відповідно нарахований дохід й буде мінімальна заробітна плата (з 01.01.2016 до 30.04.2016 – 1378 грн, з 01.05.2016 до 30.11.2016 – 1450 грн, з 01.12.2016 до 31.12.2016 – 1600 грн).

Детальніше про розрахунок розміру декретних ми писали тут>>

 

На замітку!

Назва підприємства, установи організації у листку непрацездатності для підприємця це, наприклад, «ФОП Іванова Ірина Іванівна»

 

Крок 2 - Заповнюємо р. І Протоколу засідання комісії із соціального страхування/рішення уповноваженого

Незважаючи на те, що Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління ФСС з ТВП  від 23.06.2008 р. № 25, не поширюється на підприємців, Фонд соцстраху в листі від 27.04.2016 р. №5.2-32-659 зауважив, що вони теж мають оформлювати такий протокол.

Тож, підприємець повинен (сам на себе) оформити рішення про призначення страхових виплат, заповнивши протокол, форма якого затверджена в додатку до вищевказаного Положення.

Підприємець має заповнити р. І протоколу (про призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, допомоги з вагітності та пологів). У цьому розділі зазначаються такі дані: номер страхового свідоцтва; номер і серія листка непрацездатності; причина непрацездатності; кількість календарних днів, що підлягають оплаті за рахунок Фонду (для декретних – всі календарні дні відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами), розмір допомоги у відсотках (для декретних – це 100%). Детальніше про заповнення листка>>>

У розділі «Призначена допомога» слід вказати дані про відсоток оплати залежно від стажу підприємця на зворотному боці листка непрацездатності й виду допомоги. Оскільки наразі мова йде про допомогу у зв’язку із вагітністю й пологами, то розмір допомоги завжди складає 100%, незалежно від того скільки років жінка була застрахованою особою.

 

Крок 3 – Заповнюємо заяву-розрахунок

Для отримання допомоги у зв’язку із вагітністю й пологами фізособи-підприємці мають надати до робочого органу  ФСС з ТВП за місцем обліку заяву-розрахунок.

Разом із такою заявою також слід подати:

- довідку з територіального фіскального органу про сплату ЄСВ або копії квитанцій про його сплату за розрахунковий період;

- копію листка непрацездатності.

На зворотному боці заяви-розрахунку якраз зазначають дані з оформленого підприємцем протоколу.

Також для отримання фінансування підприємець має відкрити окремий поточний рахунок згідно із ч. 2 ст. 34 Закону №1105. Незважаючи на те, що у цій нормі говориться лише про юридичних осіб, ФСС з ТВП на офіційному веб-сайті роз’яснює, що підприємці також повинні відкривати окремі рахунки, призначені для отримання фінансування від Фонду. Тому зазвичай також просять надати письмове повідомлення про відкриття окремого поточного рахунка. 

Й все. А ось вже при отримані допомоги від ФСС з ТВП, підприємець має ще заповнити Звіт по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за формою Ф4-ФСС з ТВП, затвердженою постановою правління ФСС з ТВП від 18.01.2011р. № 4.

Такий звіт слід подати до робочого органу Фонду не пізніше 20-го числа наступного за звітним періодом (кварталом) місяця. Звіт подається тільки за періоди, у яких було нарахування матзабезпечення й отримання фінансування.

 

Оподаткування

Про особливості оподаткування отриманої підприємцем допомоги у зв’язку із вагітністю й пологами ми писали тут>>

Втім відмітимо, що наразі фахівці ДФС начебто погодилися із тим, що сума такої допомоги не оподатковується як ЄП, так і ПДФО та ВС. Так, у підкатегорії 103.02 ресурсу «ЗІР»  вони зазначили:

«Отже, дохід у вигляді матеріального забезпечення, який виплачується фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування, не включається до доходу фізичної особи - підприємця, проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків фізичних осіб.

<…>

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розд. ІV ПКУ, відповідно до п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 якого не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, сума допомоги по вагітності та пологах, сума страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом.

<…>

Таким чином, дохід, отриманий фізичною особою - підприємцем, у вигляді допомоги по вагітністю та пологах від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором».

Оскільки їх позиція з цього приводу згідно з листами була дещо іншою (про це ми говорили тут), радимо озброїтися індивідуальною податковою  консультацією.

На думку податківців, "єдинник" не зобов’язаний сплачувати ЄСВ із суми лікарняних (та декретних), отриманих за себе (Лист ГУ Міндоходів у м. Києві від 24.12.2013 р. № 2201/І/26-15-17-04-17). І така позиція відповідає нормам Закону про ЄСВ, за яким обов’язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з суми лікарняних та декретних встановлена для роботодавців, але не для осіб, які отримують суми таких виплат безпосередньо від ФСС. У річному звіті з ЄСВ зазначається "єдинником" тільки самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок, тож зазначати суму лікарняних у додатку 5 звіту з ЄСВ за себе не потрібно. 

 

Допомога при народженні дитини

Наразі законодавство України (а саме Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-XII чи Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. №1751 (далі – Порядок №1751) право на отримання допомоги при народженні дитини не обмежується ні родом діяльності, ні наявністю або відсутністю місця роботи тощо. Тож жінка-підприємець також має право на допомогу на дитину у загальному порядку як звичайна особа.

Порядок отримання такої допомоги продиктований у Порядку №1751. Так, згідно з п. 10 Порядку №1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Така допомога призначається, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. 

Згідно з п. 11 Порядку №1751 для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:

1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (щоправда, й досі немає нормативно затвердженої форми такої заяви); 

2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

При цьому при народженні другої дитини після 30.06.2014 р. подавати копії свідоцтва про народження першої дитини не потрібно, адже з 01.07.2014 р. розмір допомоги є сталим, тобто не залежить від кількості народжених дітей, й складає 41 280,00 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн). 

Згідно з п. 15 Порядку №1751 одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації. 

Даний перелік документів є вичерпним.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»