• Посилання скопійовано

Визнання доходу та сплата податків у разі ліквідації банку

Перераховано платіж за оренду на рахунок СПД, який був в банку "Хрещатик". Ця сума "зависла" у банку. Чи показувати її в Книзі доходів підприємця і чи платити з неї 5% єдиного податку?

Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до ПКУ за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій (п. 300.1 ПКУ).

Відповідно до п. 36.1 ПКУ обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ, законами з питань митної справи визнається податковим обов'язком.

Єдинники 3 групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (пп.295.3 ПКУ).

Сума єдиного податку до сплати розраховується виходячи із даних щодо обсягів отриманих доходів, зазначених у Книзі обліку.

"Єдинники" 3 групи – неплатники ПДВ ведуть Книгу обліку доходів, а платники ПДВ Книгу обліку доходів та витрат, однак єдиний податок всі "єдинники" сплачують з обсягу отриманого доходу.

Нагадаємо, що доходом фізособи-спрощенця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду, зокрема, в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (пп. 1 п. 292.1 ПКУ), а датою отримання такого доходу є дата надходження коштів (п. 292.6 ПКУ).

Чим же є кошти підприємця, які «зависли» на рахунку в банку, що перебуває у стадії ліквідації?

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону №4452 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб  (далі – Фонд) не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет. 

Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Фонд з 6 червня 2016 року до 5 червня 2018 року включно відбуватиметься процедура ліквідації ПАТ «Комерційний банк «Хрещатик».

Вимоги кредиторів ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ХРЕЩАТИК» прийматимуться протягом 30 днів з дня Публікації оголошення про ліквідацію ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ХРЕЩАТИК» в газеті «Голос України» №160 (6360) від 9 червня 2016 року.

Хоча 30 днів вже закінчились 11 липня 2016 року, однак відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону №4452 вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

Згідно зі ст. 52 Закону №4452 вимоги задовольняються в порядку черги. Так, в 4-ій в черзі вимоги вкладників - фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов'язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом.

Таким чином, виходить, що коли розпочинається ліквідаційна процедура в банку, його вкладники стають кредиторами, тобто банк їм винен кошти. У цей період у вкладника-фізичної особи підприємця за своєю суттю виникає дебіторська заборгованість*.

* Нагадаємо, що дебіторська заборгованість — це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату (абз. 4 п. 4 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»).

За загальним правилом така дебіторка списується на витрати лише після її визнання безнадійною, тобто щодо якої є впевненість про її неповернення боржником або за якою сплив строк позовної давності (п. 4 П(С)БО 10).

Таким чином, для підприємця кошти, що «висять» у банку, який перебуває у стадії ліквідації, є дебіторською заборгованістю. Якщо Фонд не задовольнить вимоги щодо поверення коштів, то тоді у підприємця виникнуть витрати у розмірі таких неповернених коштів.

Втім, як ми зазначали вище, "єдинники" при визначенні об'єкта оподаткування не враховують понесені витрати (хоча й єдинники 3 групи – платники ПДВ відображають їх в Книзі), для обчислення єдиного податку роль грають лише отримані доходи. А дохід у "єдинника" виник на дату зарахування коштів на рахунок, відкритий у банку, що наразі ліквідується. Тому такий дохід слід відобразити у Книзі обліку доходів датою зарахування коштів, й сплатити із такого доходу єдиний податок у розмірі 5%.

Додамо, що ПКУ не передбачено будь-яких винятків щодо нарахування та сплати єдиного податку зі суми коштів, облікованих на рахунку у банку, що перебуває у стадії ліквідації.

Читайте також: Банк визнано неплатоспроможним: чи включаються до доходу підприємця такі кошти?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»