• Посилання скопійовано

Порядок визначення кількості працюючих у єдинника ІІ групи

Підприємець-єдинник ІІ групи не враховує до кількості працюючих у нього фізособу, що працює за договором ЦПХ, адже вона не має притримуватися внутрішнього трудового розпорядку і на неї не видається наказ про прийняття на роботу, як і не подається повідомлення до ДФС. Чи правильно це?

На нашу думку, виходячи з запитання, кількість фізичних осіб, що знаходяться в трудових відносинах з ФОП 2 групи, обліковується правильно. 

У підкатегорії 107.01 ЗІР є відповідне роз’яснення з цього приводу. В ньому податківці вважають: 

"Якщо фізична особа - підприємець - платник єдиного податку укладає договір, який передбачає оплату процесу праці, тобто містить ознаки трудового договору, то такий платник єдиного податку враховує працівників, яких залучає за таким договорам, до загальної кількості осіб, що перебувають з ними в трудових відносинах. 

Якщо укладений договір відповідає нормам договору підряду, то фізична особа - підприємець - платник єдиного податку не враховує працівників, яких залучає за таким договорам, до загальної кількості осіб, що перебувають з нею в трудових відносинах".

Постанову КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 року №413 (далі – Постанова № 413) було розроблено Мінсоцполітики відповідно до частини третьої ст. 24 КЗпП, яка містить положення щодо укладення трудового договору. Укладення договорів цивільно-правового характеру не регулюється ст. 24 КЗпП.

В той же час треба враховувати, що цивільно-правовий договір, це угода направлена на виникнення, зміну або припинення цивільних правовідносин. В такому договорі замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання здійснювати роботу (надалі послуги), а замовник зобов'язується своєчасно прийняти і оплатити виконану виконавцем роботу (надалі - послуги). Розмір і порядок оплати здійснюється згідно з актом виконаних робіт або наданих послуг.

Варто зазначити, що між ФОП та фізособою може бути складено договір підряду на виконання відповідного виду роботи. За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦКУ).

Тобто за цивільно-правовою угодою на надання послуг оплачувався результат праці, а не його процес, що оформлялося щоразу актами виконаних робіт, за якими й здійснювалася оплата наданих послуг (ст. 901903, 905 ЦКУ).

Трудове законодавство регулює процес трудової діяльності, її організації, а за цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається поза його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату.

Разом з тим, договір цивільно-правового характеру за певних обставин може бути визнано трудовим, відповідно і відносини, що виникають з укладенням такого договору - трудовими. Наприклад, податківці в своєму листі 29.03.2007 р. №1558/П/17-0715 вважали, що у разі, якщо у цивільно-правовому договорі, зокрема, договорі про надання послуг, зазначено період та час виконання роботи, а також обумовлено надання неодноразової послуги, а щоденне надання послуг протягом місяця поточного року, такий договір носить ознаки трудового договору. 

Таким чином, хоча ми вважаємо, що у запитанні все враховано правильно, але застерігаємо, що такі відносини повинні бути належним чином оформлені та не носити ознак та характеру трудових угод.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олефіренко Олександра

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202421
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202427
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436