Право ФОП на єдиному податку надавати благодійну допомогу
Чинне законодавство України не містить прямої заборони для фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, хто перебуває на спрощеній системі оподаткування (ІІ-ІІІ групи єдиного податку), надавати благодійну допомогу. Закон "Про благодійну діяльність та благодійні організації" визначає благодійником дієздатну фізичну особу або юридичну особу приватного права, яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. ФОП, як дієздатна фізична особа, підпадає під це визначення.
Водночас, існують роз'яснення з боку податкових органів, які вказують на те, що ФОП на єдиному податку має право надавати благодійну допомогу саме як фізособа, а не в межах своєї підприємницької діяльності (див., приміром, тут).
Податковий кодекс України (ПКУ) не містить прямої заборони на здійснення благодійності платниками єдиного податку. Обмеження, встановлені пп. 291.5 ПКУ щодо видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему, не включають благодійну діяльність.
Податкові наслідки для ФОПа
Щодо єдиного податку: Надання благодійної допомоги (як грошовими коштами, так і товарами/послугами) не впливає на об'єкт оподаткування єдиним податком для ФОП. Дохід ФОП на спрощеній системі визначається відповідно до статті 292 ПКУ, і безоплатно надана допомога не є доходом такого ФОП.
Щодо податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору (ВЗ): Якщо ФОП надає благодійну допомогу як фізична особа (не в межах підприємницької діяльності), то така операція не матиме для нього податкових наслідків з ПДФО та ВЗ.
Ризик анулювання реєстрації платника єдиного податку
Надання благодійної допомоги саме по собі не є прямою підставою для анулювання реєстрації ФОП платником єдиного податку. Підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку чітко визначені у пп. 299.10 ПКУ та пп. 298.2.3 ПКУ.
Разом з тим податкові органи можуть розцінити надання благодійної допомоги як фінансове посередництво, що заборонено для платників єдиного податку згідно з п. 6 пп. 291.5.1 ПКУ (див. тут).
Окрім того, ризик може виникнути, якщо податковий орган розцінить надання благодійної допомоги (особливо якщо це відбувається систематично або стосується товарів/послуг, що є основними видами діяльності ФОП) як здійснення виду діяльності, не зазначеного у реєстрі платника єдиного податку. Згідно з пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Щоб мінімізувати цей ризик, рекомендується надавати благодійну допомогу не від ФОП, а від імені фізособи. Тобто, всі документи з надання допомоги (договір тощо) мають бути від імені фізособи. Якщо здійснюється перерахування грошових коштів допомоги, то перераховувати з рахунку фізособи, а не ФОП.
Підсумок:
Право на благодійність: ФОП на єдиному податку (ІІ-ІІІ групи) доречно надавати благодійну допомогу не від імені ФОП, а від імені фізособи;
Податкові наслідки: Благодійна допомога не впливає на оподаткування єдиним податком, не вважається доходом ФОП і не обкладається ПДФО чи військовим збором;
Ризик анулювання єдиного податку: Надання ФОПом благодійної допомоги може бути розцінено податковими органами як заборонена діяльність (фінансове посередництво), тому для уникнення непорозумінь таких операцій доречно уникати.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити