• Посилання скопійовано

МПЗ при переході з 01.01.2023 р. на загальну систему з IV групи ЄП

Сільгосппідприємство у 2022 році було платником IV групи ЄП. За результатами 2022 р. не виконується умова щодо сільгоспчастки 75%. Тобто, підприємство з 01.01.2023 р. має перейти на загальну систему оподаткування. Чи потрібно для цього подавати якусь заяву та звітність? Як звітуватися щодо МПЗ?

Щодо МПЗ

Відповідно до пп. 14.1.114-2 ПКУ, мінімальне податкове зобов’язання - мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. 

Тому якщо у сільгосппідприємства протягом 2022 року були у власності та/або користуванні земельні ділянки, віднесені до сільгоспугідь, воно повинно розраховувати МПЗ, різницю між загальною сумою МПЗ і сумою сплачених податків.

Платники ЄП групи 4 розраховують МПЗ в додатку 3 до декларації з ЄП групи 4. Але особливість звітування платників ЄП групи 4 в тому, що вони подають декларацію наперед на 2023 рік, а МПЗ розраховують в додатку 3 до цієї декларації, на підставі показників минулого, 2022 року.

Для платників податку на прибуток ситуація із звітуванням інша. МПЗ вони розраховують в додатку МПЗ до декларації за звітний рік. Тобто, у декларації за 2022 рік в додатку МПЗ розраховують і МПЗ за цей самий рік.

А як звітувати платникам, які з початку 2023 року переходять на ЗС із ЄП групи 4, в нормативних документах нічого не сказано. Консультації податкової з цього питання нам не відомі.

Тому в такій ситуації невизначеності, на наш погляд, потрібно зверрнутися за консультацією до ДПС. 

На наш погляд, єдиний вихід в цій ситуації — подати декларацію платника ЄП групи 4 на 2023 рік, разом з додатком 3. В такому додатку зробити всі розрахунки. У разі позитивної різниці така різниця зазначається в рядку 4 і в рядку 5 Розрахункової частини декларації для юридичних осіб. Але чи потрібно заповнювати інші додатки і інші рядки Розрахункової частини декларації, невідомо. 

Вирішити це питання, на наш погляд, слід тільки після консультацій  з податковою службою.

 

Щодо подання заяв тощо для переходу на ЗС

Відповідно до пп. 298.8.1 ПКУ сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року звітність, зазначену в цьому підпункті.

Відповідно до пп. 299.10 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену пп. 298.8.1 ПКУ.

Тобто, якщо сільгосппідприємство до 20.02.2023 р. не подасть звітність платника ЄП групи 4, його реєстрація платником ЄП групи 4 буде автоматично анульована податковою службою. Подавати якісь заяви, звітність не потрібно. Після анулювання реєстрації платником ЄП групи 4 сільгосппідприємство автоматично стає платником податку на прибуток і звітує з податку на прибуток у загальному порядку, починаючи із звітних періодів 2023 року.

Але вище ми зазначили, що для того, щоб відзвітувати з МПЗ, доведеться, скоріш за все (після консультацій з податковою) подавати декларацію платника ЄП групи 4 на 2023 рік. Але ця декларація буде не для чергового підтвердження статусу платника ЄП групи 4. Вона матиме обмежений, "обрізаний" статус. Але як заповнювати таку "обрізану" декларацію, знову-таки, слід вирішувати з податковою. 

***

Читайте також:

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Фізособи — підприємці на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Фізособи — підприємці на єдиному податку»

 • Подання декларація про доходи ФОПом - "єдинником" за придбану земельну ділянку
  Чи потрібно подавати декларацію про доходи фізособі для того, щоб задекларувати купівлю земельної ділянки, за умови, що доходи для купівлі цієї земельної ділянки фізособа отримала від провадження підприємницької діяльності, перебуваючи на ІІ групі ЄП? Фізособа інших доходів не мала та не підпадає під категорії осіб для обов’язкового декларування доходів
  20.03.202336
 • Дохід для утримання аліментів з ФОПа - "єдинника" ІІІ групи
  ФОП на ІІІ групі ЄП (5%) надає ІТ-послуги. Рішенням суду призначити аліменти -1/4 заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового для дитини відповідного віку та не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, і до досягнення дитиною повноліття. З чого вираховують дохід ФОПа: з доходу зазначеного в декларації чи беруть середню зарплату даної спеціальності в регіоні?
  08.03.202349
 • Чи може ФОП на ІІІ групі ЄП надавати послуги водія на вантажному авто
  Юрособа має вантажні та легкові автомобілі. Чи може ФОП на ІІІ групі ЄП надавати послуги водія на вантажному авто згідно з договором? Чи може ФОП на ІІІ групі ЄП надавати послуги водія і виконувати іншу роботу за договором (наприклад, підписувати документи у покупців)? Чи може організація для виконання умов договору забезпечувати заправку авто за власний рахунок?
  03.03.2023159
 • Безкоштовне отримання генераторів підприємством на єдиному податку
  Приватне підприємство, платник ЄП за ставкою 2% згідно з актом приймання-передачі гуманітарної (благодійної) допомоги отримує генератори (в акті вартість відсутня). Як оприбуткувати такі генератори? Чи виникає дохід? Чи є об’єкт оподаткування для ЄП - 2%?
  24.02.2023148
 • ФОП - пенсіонер на ЄП припинив держреєстрацію: коли подавати декларацію?
  ФОП - пенсіонер (платник ІІ групи ЄП) припинив держреєстрацію 13.01.2023 р. Коли йому потрібно подати декларацію та за якою формою?
  13.02.2023921