• Посилання скопійовано

Як оформити спільне користування генератором між орендодавцем та орендарем?

ФОП (ІІІ група ЄП без ПДВ) здає приміщення в оренду ТОВ. Для забезпечення приміщень електроенергією ФОП придбав генератор. Як виставляти рахунки орендарям, якщо по лічильнику спожито 5000кВт, а ДТЕК виставив рахунок за 4000 кВт? Різниця 1000 кВт – це робота на генераторі. Якщо виставляти по лічильнику, то чи не буде це торгівля електроенергією? На кого покладаються витрати на дизельне пальне для генератора?

Виробництво електроенергії відноситься до КВЕД 35.11.

Цей клас включає:

  • експлуатацію генеруючих систем із виробництва електроенергії, у т.ч. теплових, ядерних, гідроелектричних і газових турбін, дизельних станцій чи інших поновлюваних джерел.

Дизельна станція – це по суті потужний стаціонарний дизельний генератор. Думка податківців з приводу того, чи відносяться портативні бензинові чи дизельні генератори до «інших поновлюваних джерел», нам невідома. Отримати ліцензію на «виробництво» електроенергії портативним генератором неможливо, тому що неможливо виконати ліцензійні умови (Постанова НКРЕКП від 27.12.2017 р. №1467).

Відносини між орендодавцем та орендарем щодо використання орендованого майна регулюються договором між ними.

На нашу думку, надання електроенергії від бензинового портативного генератора не слід розглядати як ліцензовану діяльність з постачання електроенергії. Тому сторони можуть домовитися про те, яким чином орендар буде компенсувати орендодавцю витрати на утримання генератора. Логічно буде розподілити витрати на пальне, мастильні матеріали та обслуговування генератора пропорційно від отриманої електроенергії – за показами лічильника. Для цього можна складати акти довільної форми, при цьому акт може складатися на конкретну дату або в цілому за певний період – тиждень, 10 днів, місяць тощо.

За результатами такого розподілу орендодавець може виставляти орендарю рахунки за послуги, наприклад, за «користування генератором» тощо, в сумі, яка припадає на кількість спожитої електроенергії.

Якщо дотримуватись обережної позиції, то можна не документувати покази лічильника, а домовитися про зміну розміру орендної плати щомісячно. Для цього спочатку робиться розрахунок витрат на роботу генератора за місяць, які розподіляються між орендодавцем та орендарем (з урахуванням показів лічильника або без цього, головне, щоб методика розрахунку задовольняла обидві сторони), і на суму витрат орендаря збільшується орендна плата за цей місяць. Зміну орендної плати, як правило, документують додатковою угодою до договору оренди. Такі угоди можна підписувати щомісяця.

Якщо ТОВ-орендар є єдиним отримувачем електроенергії від генератора, то витрати не потрібно розподіляти і ТОВ повинно відшкодувати орендодавцю всі витрати на роботу генератора.

В обох варіантах, що розглянуті вище, пальне та мастильні матеріали для генератора повинен придбавати орендодавець, а орендар потім відшкодовує йому ці витрати. Відшкодування витрат на роботу генератора буде для ФОП оподатковуваним доходом, а якщо ФОП – платник ЄП, то таке відшкодування повинно бути тільки в грошовій формі.

Також ФОП може самостійно придбати талони на пальне, за якими працівники орендаря можуть отримувати пальне на АЗС, а потім компенсувати ФОПу ці витрати так, як ми показали вище.

Щоб уникнути самостійних витрат на обслуговування генератора, орендодавець може надати орендарю в оренду сам генератор. У договорі оренди генератора можна зазначити плату за користування генератором (вона може бути і символічною), всі умови, на яких він передається в оренду і що орендар несе витрати на пальне, мастильні матеріали та його технічне обслуговування.

На нашу думку, для цього у орендодавця – ФОП ІІІ групи повинен бути зареєстрований КВЕД 77.39 «Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.»

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • ФОП надає фінансову допомогу юридичній особі: які наслідки?
    ТОВ отримало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу від ФОПа-платника єдиного податку, який є його засновником як фізична особа. Які податкові наслідки даної господарської операції для ФОП?
    Сьогодні 17:183
  • Чи може ФОП передати імпортовані товари безоплатно?
    ФОП на ІІІ групі ЄП імпортував товари медичного призначення з метою продажу в Україні, сплатив ПДВ на митниці. Чи може ФОП частину цих товарів безоплатно передати громадській організації, яка займається протезуванням наших воїнів?
    26.04.202420
  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202423
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202433