• Посилання скопійовано

Погашення заборгованості ТОВ на загальній системі перед ФОП – платником ЄП ІІ групи

ТОВ на загальній системі у 2021 році придбавало послуги у ФОП на ІІІ групі ЄП. Тепер є кредиторська заборгованість ТОВ перед цією ФОП. У 2022 році ТОВ хоче її погасити, але ФОП перейшла на ІІ групу ЄП і повідомляє, що прийняти оплату не може. Як вирішити це питання?

Дійсно, відповідно до пп. 2 п. 291.4 ПКУ друга група платників ЄП – це фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів. Звідси випливає, що ФОП – платник ЄП ІІ групи не може надавати послуги ТОВ – платнику податків на загальній системі, а це як раз і означає, що він не може прийняти оплату від такого ТОВ, навіть якщо послуги й були надані ще у період перебування ФОП на ІІІ групі ЄП.

Якщо ФОП – платник ЄП ІІ групи прийме зараз цю оплату від платника податків на загальній системі, вона втратить право перебування на спрощеній системі і буде змушена перейти на загальну систему.

Якби ця оплата була здійснена у період перебування ФОП на ІІІ групі ЄП, це не суперечило б правилам застосування ІІІ групи ЄП. Такий підхід застосовується тому, що єдиний податок справляється за касовим методом, до доходів ФОП, які фактично отримані у грошовій формі. І якщо ФОП ІІ групи ЄП отримає оплату за послуги від ТОВ на загальній системі, це буде порушення правил застосування спрощеної системи для ІІ групи.

Є два варіанти погашення цієї заборгованості:

Перший варіант – це погасити заборгованість за послуги, отримані від ФОПа, цій особі не як ФОПу, а як фізичній особі. Для цього потрібно перерахувати ці кошти на її рахунок, що відкритий як фізичній особі, не для ведення підприємницької діяльності. Номер такого рахунку починається з цифр 2620.

Проте будуть негативні наслідки:

 • при виплаті такого доходу з нього потрібно буде утримати та сплатити до бюджету ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%, та відобразити цей дохід фізособи у додатку 4ДФ до об’єднаної звітності з ознакою 102;
 • оскільки це буде оплата фізособі за послуги, потрібно буде нарахувати ще й ЄСВ з відображенням цього договору в додатку Д1 об’єднаної звітності. Як відображати договір ЦПХ у звіті з ЄСВми писали тут  та тут.

Другий варіант – погасити заборгованість тоді, коли ФОП перейде з ІІ групи ЄП на ІІІ (за будь- якою ставкою – 3% з ПДВ, 5% без ПДВ або за особливою ставкою 2%). За цим варіантом не буде жодних негативних наслідків, але він потребує зміни групи ЄП для ФОП.

Інших варіантів погашення заборгованості немає. Якщо ТОВ так і не погасить цю заборгованість, то після спливу строку позовної давності ФОП не зможе вимагати такого погашення, а ТОВ повинно буде списати цю заборгованість як безнадійну та визнати дохід: Дт 631 Кт 717.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Фізособи — підприємці на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Фізособи — підприємці на єдиному податку»

 • МПЗ при переході з 01.01.2023 р. на загальну систему з IV групи ЄП
  Сільгосппідприємство у 2022 році було платником IV групи ЄП. За результатами 2022 р. не виконується умова щодо сільгоспчастки 75%. Тобто, підприємство з 01.01.2023 р. має перейти на загальну систему оподаткування. Чи потрібно для цього подавати якусь заяву та звітність? Як звітуватися щодо МПЗ?
  02.02.202317
 • Платник ЄП IV групи через форс-мажор не платив податки: як подати звітність у 2023 році?
  Через обставини непоборної сили фермерське господарство не сплачувало податки і станом на 31.12.2022 року є податковий борг. Які документи необхідно надати ДПС перед подачею декларації, чи разом з декларацією платника ЄП IV група, щоб не втратити цей статус?
  23.01.2023218
 • Порядок припинення ФОП на ЄП ІІІ групи
  ФОП на ІІІ групі ЄП планує ліквідуватися у січні 2023 р. Як подавати звітність і платити податки? Коли закрити рахунок в банку? Чи можна поворотну фіндопомогу повернути частково тільки в сумі, яка має бути повернута на момент припинення (строк отримання якої до 12 місяців)?
  23.01.2023790
 • ФОП здав декларацію не тієї групи: виправлення в межах граничних строків
  ФОП з ІV кварталу перейшов з ІІ групи на ІІІ групу та подав річну декларацію за ІІ групу, замість ІІІ. Як виправити це, коли не пройшли терміни звітування?
  05.01.20231411
 • Дохід ФОПа - "єдинника" при продажу товару через посередника
  ФОП на ІІ групі ЄП продає товар через посередника (кур’єрську службу). ФОП пробиває вартість товару через РРО і з чеком РРО передає товар кур’єру. Кур’єр доставляє товар покупцям, отримуючи від них оплату. Кошти за продані товари кур’єрська служба перераховує на рахунок ФОП два рази на місяць. В який момент ФОП має показати дохід?
  02.01.2023464