• Посилання скопійовано

Вартість програмного забезпечення у витратах ФОПа?

ФОП на загальній системі придбав програмний продукт у ФОПа на ЄП групи ІІ чи ІІІ. Надалі в межах підприємницької діяльності надає цей програмний продукт у використання іншим особам, отримуючи як дохід роялті. Чи можна підприємницькі доходи зменшити на витрати з придбання програми?

Для здійснення такої діяльності ФОП повинен мати зареєстрований код КВЕД – 77.40 «Лізинг інтелектуальної власності та подібних продуктів, крім творів, захищених авторськими правами».

Відповідно до Методоснов №396 (Методологічні основи та пояснення (КВЕД-2010), клас 77.40 включає діяльність із надання прав на використання продуктів інтелектуальної власності й подібних продуктів, за якими сплачують роялті або ліцензійне мито його власнику (тобто власнику майна). Лізинг таких продуктів може приймати різні форми, такі як дозвіл на відтворення, використання в наступних процесах і продуктах, управління бізнесом під торговельною маркою на умовах франчайзингу тощо. Власники продуктів інтелектуальної власності можуть виступати їх розробниками або ні.

Цей клас включає:

- лізинг інтелектуальної власності (крім творів, захищених авторськими правами, таких як книги або програмне забезпечення)

- одержування роялті або ліцензійного мита за використання:

  • патентованої продукції;
  • торговельних і сервісних марок;
  • назв брендів;
  • розвідування й оцінювання корисних копалин;
  • фрачайзингових угод.

 

Чи можна ФОП на загальній системі суму отриманого у вигляді роялті доходу зменшити на вартість придбаного програмного продукту?

Відповідно до пп. 177.4.5 ПКУ, не включаються до складу витрат підприємця витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації.

Натомість згідно з пп. 177.4.6 ПКУ, до складу витрат можна включити амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. Амортизації підлягають витрати на придбання нематеріальних активів.

Розрахунок амортизації нематеріальних активів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об’єкта нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання об’єкта нематеріальних активів (пп. 177.4.7 ПКУ).

Облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об’єктом (пп. 177.4.8 ПКУ).

Згідно з пп. 177.4.9 ПКУ амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта нематеріальних активів, самостійно установленого фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об’єкта нематеріальних активів, який встановлюється згідно з правовстановлюючим документом, але не менш, як два роки.

Таким чином, ФОП має право включити до складу підприємницьких витрат, які зменшують отриманий дохід, суму амортизації програмного продукту, який є нематеріальним активом, за умови ведення окремого обліку такого активу. Про особливості амортизації можна почитати тут.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Послуги з оренди: надавати від ФОПа чи фізособи?
    Фізособа має у своїй власності та хоче здавати в оренду лінії (верстати) по прокату металу. Ця фізособа також зареєстрована як ФОП – платник ЄП II групи. Чи може просто фізособа здавати в оренду ці лінії? Чи це можливо робити тільки від ФОП ?
    27.06.202562
  • Чи буде дохід у ФОПа - "єдинника" при передачі майна за договором позички?
    ФОП на ІІІ групі ЄП здає в оренду частину нежитлового приміщення ФОПу на ІІ групі для ведення господарської діяльності, але на безоплатній основі. Чи правомірний такий договір і чи не буде негативних податкових наслідків для орендодавця?
    26.06.2025200
  • Ресторанне господарство "єдинника" ІІ групи: обслуговування юросіб
    Чи може ФОП на ІІ групі ЄП з КВЕДом 56.10 "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування" приймати замовлення на ресторанне обслуговування (у своєму приміщенні) від держустанови або юрособи на загальній системі? Як правильно оформити такі відносини? Які документи є обов'язковими і як мають проводитись розрахунки, зокрема, безготівково?
    23.06.202572
  • ФОП - "єдинник" організовує семінар за кордоном: чи можна?
    ФОП на ІІІ групі ЄП (без ПДВ, основний КВЕД 82.30) організовує виїздний закордонний семінар. Немає можливості офіційних платежів за кордоном, адже провадження підприємницької діяльності має бути на території України. Погодили інший формат оплати за межами країни. Але сам трансфер (Київ - Вроцлав) хочуть сплатити офіційно з р/р. Які ризики для ФОПа при даній операції? Тобто сплата транспортних послуг для інших людей - учасників семінару. Актом перевізник закриє, проте є сумніви, чи не виникнуть проблеми?
    23.06.202528
  • ФОП-«єдинник» переходить на загальну систему оподаткування: коли реєструватися платником ПДВ?
    ФОП – платник єдиного податку (ЄП) II групи перевищив річний ліміт доходу та переходить на загальну систему оподаткування з наступного кварталу. В який строк необхідно подати заяву про реєстрацію платником ПДВ: одночасно із заявою про відмову від ЄП чи з першого числа кварталу, в якому відбудеться перехід?
    19.06.202526