• Посилання скопійовано

Безоплатна позичка приміщення між ФОПами: комунальні послуги

ФОП на ЗСО згідно з договорами безоплатної позички приміщення віддала ресторан та готель ФОПу на ЄП. Комунальні платежі оформлені на ФОПа на ЗСО. Як правильно оплачувати комунальні платежі? Чи можна оплачувати комунальні послуги з поточних рахунків ФОПа на ЄП?

Відповідно до п. 1 ст. 829 ЦКУ, позичкодавцем може бути фізична або юридична особа. Тобто в договірні відносини можуть також вступити і підприємці.

Договір позички будівлі, іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі, відповідно до ст. 793 ЦКУ (ст. 828 ЦКУ). Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до Закону №1875, споживач (фізична чи юридична особа) зобов’язаний, зокрема, укласти договір на надання житлово-комунальних послуг та оплачувати ці послуги у встановлені таким договором строки. 

Якщо користувач не уклав договір на надання житлово-комунальних послуг з постачальником таких послуг, то фактичним отримувачем таких послуг вважається позичкодавець. Саме він, згідно з укладеним ним договором, на надання житлово-комунальних послуг, оплачує і ті послуги, які фактично отримав сам, і ті, якими скористався користувач. 

Але договір позички може передбачати обов’язок користувача відшкодувати таку оплату за спожиті ним комунальні послуги. Як правило, це відбувається на підставі звіту позичкодавця, до якого додаються копії документів, що підтверджують понесені витрати (розрахункові документи, акти наданих послуг тощо).  Але сторони договору можуть самостійно узгодити перелік документів, за якими здійснюватиметься таке відшкодування. 

Таким чином, передача приміщення за договором позички не позбавляє ФОП на ЗСО від обов'язку оплачувати комунальні послуги. Для відшкодування ФОПом на ЄП (користувачем)  ФОП на ЗСО (позичкодавцю) комунальних послуг, таку вимогу потрібно зазначити під час укладення договору позички. При цьому ФОП на ЗСО (позичкодавець) гроші, отримані транзитом від ФОПа на ЄП (користувача) на оплату комунальних послуг, відображає як дохід, а потім на дату оплати як витрати. 

Для того, щоб обов'язок щодо сплати комунальних платежів перейшов до користувача, ФОП на ЄП повинен від свого імені укласти договори з постачальниками комунальних послуг. А ось доходу у ФОП на ЗСО вже не виникне, оскільки відшкодування комунальних послуг він отримувати не буде.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»