Згідно з пп. 293.2 ПКУ, фіксовані ставки ЄП встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць. При цьому, для другої групи платників ЄП встановлений розмір ставки повинен становити не більше 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Разом з цим, у разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки ЄП – в даному випадку 20% (пп. 293.7 ПКУ).
Зокрема, якщо відбуваються зміни податкової адреси або місця провадження господарської діяльності, видів господарської діяльності заява подається платниками ЄП І – ІІ групи не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни (пп. 298.5 ПКУ).
При цьому, роз’яснення податківці у підкатегорії 107.01, «ЗІР» щодо того, що у разі не подання платником ЄП І-ІІ групи відомостей про зміну місця провадження господарської діяльності контролюючим органом може бути прийнято рішення про анулювання його свідоцтва платника ЄП, було переведено у статус нечинних з 23.05.2020 року.
Справа в тому, що у пп. 299.10 ПКУ наведено конкретний перелік підстав для анулювання контролюючим органом свідоцтва платника ЄП, зокрема, це випадки, передбачені пп. 298.2.3 ПКУ (серед яких неподання відомостей про зміни місця господарської діяльності не передбачено).
Однак, оскільки в даному випадку зміна місця провадження господарської діяльності призводить до збільшення розміру ставки ЄП, то до платника, яким не подано заяву про зміну місця провадження діяльності, застосовується відповідальність, передбачена пп. 122.1 ПКУ (в розмірі 50% ставки єдиного податку, обраної платником ЄП).
На жаль, можливість самостійно виправити розмір ставки за попередні періоди законодавчо не передбачено – це лише прерогатива контролюючого органу під час перевірки. Тому платник податків наразі має подати відповідну заяву про те, що діяльність здійснюється на території декількох сільських, селищних, міських рад або рад об’єднаних територіальних громад і сплачувати податок вже за оновленою ставкою. А ось за попередні періоди перерахунок податку податківці мають провести під час перевірки.
Зауважимо, що в будь-якому випадку така помилка не повинна призвести до втрати суб’єктом господарювання свого статусу платника ЄП.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити