Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Списання та повернення помилкового платежу у ФОП-"єдинника": як записати в книгу?

На рахунок ФОП - платника ЄП надійшов аванс за послуги. У зв'язку із неможливістю надати послуги покупець звернувся письмово до ФОПа із проханням повернути кошти, але вказав неправильні реквізити. Через це кошти були списані із рахунку ФОП, але в той же день були повернуті на рахунок. Як заповнити Книгу обліку доходів за цей день?

Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Відповідно, авансова оплата вважається доходом на дату її отримання.

Далі, відповідно до пп. 5 пп. 292.11 ПКУ, до складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів. Під цю норму підпадає лише операція з повернення авансу, яку буде здійснено за правильними реквізитами.

Кошти, списані за неправильними реквізитами, не можна вважати поверненням авансу, адже вони так і не були перераховані належному отримувачу. Відповідно, і повернення на рахунок помилково перерахованих коштів також не є доходом, оскільки це власні кошти ФОП, які йому повернулися, так і не потрапивши за призначенням.

Тому ми вважаємо, що помилкову оплату та повернення коштів в одному звітному періоді не потрібно відображати у книзі обліку доходів ФОП. А ось коли буде здійснено повернення авансу за правильними реквізитами і воно буде списане з рахунку ФОП на рахунок належного отримувача, то тільки тоді слід відобразити цю суму в графі 3 книги доходів.

Щодо помилково отриманих коштів податківці пишуть, що зарахування та повернення коштів, які помилково надійшли на розрахунковий рахунок ФОП - платника єдиного податку, відбулося в одному звітному періоді (за умови наявності письмового пояснення установи банку або іншого суб’єкта господарювання про помилкове зарахування коштів), такі кошти не включаються до доходу платника єдиного податку (див. тут та тут). 

Хоча в даному випадку ситуація протилежна – ФОП сам відправляє помилковий платіж, а не отримує, ми вважаємо, що такої ж самої думки вони будуть дотримуватися і в даному випадку, адже принципових відмінностей між цими ситуаціями немає.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
Єдиний податок , Підприємці

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі