• Посилання скопійовано

Періодичність відображення доходів у Книгах обліку

З якою періодичністю відображати доходи у Книзі обліку доходів та у Книзі обліку доходів і витрат: щодня чи загальним підсумком наприкінці якого-небудь періоду — місяця, кварталу?

Нагадаємо, що для фізосіб — платників єдиного податку передбачено дві форми книги ведення обліку: для неплатників ПДВ — Книга обліку доходів, а для платників ПДВ — Книга обліку доходів і витрат. Проте поставлене запитання однаково є актуальним як для однієї форми книги, так і для іншої.

Так, згідно з пп. 296.1.1 ПКУ, платники єдиного податку першої і другої групи, а також третьої і п'ятої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів шляхом


щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Як бачимо, вимога про обов'язкове відображення доходів за підсумками кожного робочого дня для платників ЄП, які не сплачують ПДВ, міститься у самому ПКУ.

Фізособи — платники ЄП третьої та п'ятої групи, які є одночасно платниками ПДВ, ведуть облік згідно з пп. 296.1.2 ПКУ, в якому нічого не сказано про те, з якою періодичністю їм слід відображати свої доходи та витрати в Книзі обліку доходів і витрат. Цим платникам ЄП слід орієнтуватися на норми наказу МФУ від 15.12.2011 р. №1637, яким затверджено форму зазначеної Книги та Порядок її ведення. У пункті 1 цього Порядку сказано, що платники ЄП2 «щоденно, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи та понесені витрати».

Згідно з пунктами 4 і 5 Порядку ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, а також пунктам 4 і 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, записи у книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податків і/або отримані готівкою, сума заборгованості, щодо якої закінчився термін позовної давності (для третьої та п'ятої груп), фактично безоплатно отримані товари (роботи, послуги). У книзі відображається також фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності зі сумарним підсумком за місяць, квартал, рік. Аналогічно за касовим методом, відображаються фізособами — платниками ПДВ та ЄП понесені витрати. Iз зазначених норм можна зробити також висновок: у разі якщо в якийсь із календарних днів підприємець не отримав доходів (або витрат не поніс), то робити запис із такою датою не обов'язково.

Не зовсім зрозуміло, чому одна і та сама вимога про щоденний облік доходів, виконання якої не залежить від наявності у підприємця статусу платника ПДВ та від форми книги, яку він веде, прописана прямо у ПКУ для неплатників ПДВ і лишень у наказі МФУ — для платників ПДВ. Проте як би там не було, а штрафні санкції за недотримання вимоги про щоденний облік доходів та витрат будуть однакові як для платників, так і для неплатників ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»