Відповідно до пп. 296.1.3 ПКУ платники єдиного податку третьої групи (юрособи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пп. 44.2, 44.3 ПКУ.
Своєю чергою, пп. 44.2 ПКУ передбачено, що юрособи - платники єдиного податку, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пункт 44.3 ПКУ встановлює обов’язок для платників податку зберігати первинні документи протягом не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до ст. 39 ПКУ).
При цьому, згідно з п. 1 ст. 2 Закону про бухоблік, дія закону про бухоблік поширюється на всіх юросіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов’язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність.
Таким чином, юрособи - платники єдиного податку не звільнені від ведення бухобліку і складання фінзвітності (зокрема, обліку доходів і витрат), а лише мають право здійснювати такий облік спрощено.
Спрощений облік передбачає, що такі підприємства можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису. Однак, ще раз наголосимо - це не звільняє від обліку як доходів, так і витрат.
Як зазначено у п. 2 Постанови №419 (дія якої поширюється на всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми господарювання і форми власності), фінансова звітність подається органам, до сфери управління яких належать підприємства, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, а також згідно із законодавством - іншим органам та користувачам, зокрема, органам державної статистики.
А за пп. 2 п. 2 Розділу І П(С)БО 25 підприємства, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат складають фінансову звітність мікропідприємства.
Отже, підприємство - платник ЄП зобов'язане подавати до органів статистики річну фінансову звітність (до 28 лютого року наступного за звітним). Водночас, обов'язку подавати таку фінансову звітність до податкової не встановлено.
У такій фінансовій звітності необхідно відображати як стан активів і зобов’язань підприємства на початок і кінець звітного періоду, так і фінансовий результат такого періоду (із врахування доходів і витрат). Такий фінансовий результат не впливає на визначення об’єкта оподаткування єдиним податком.
Відповідальність
Відповідальність за неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень передбачена ст. 186-3 КУпАП:
- на посадових осіб та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- за повторне порушення протягом року - від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити