У пп. 2 пп. 293.8 ПКУ визначено, що платники ЄП ІІ групи, які перевищили в податковому (звітному) періоді граничний обсяг доходу, у наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників ЄП ІІІ групи, або відмовляються від використання спрощеної системи оподаткування.
Такі платники зобов’язані застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку в розмірі 15%. Заяву подають не пізніше, ніж 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.
Зауважимо, що платники ІІ групи - у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пп. 291.4 ПКУ, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку третьої (фізособи – підприємці) груп, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Єдиний податок, нарахований за перевищення обсягу доходу, сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (пп. 295.7 ПКУ).
Як визначено у пп. 299.10 ПКУ, реєстрація платником ЄП є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників ЄП за рішенням контролюючого органу, зокрема, у випадках, визначених пп. 298.2.3 ПКУ, у тому числі й у випадку, передбаченому пп. 1 пп. 298.2.3 ПКУ, коли платник ЄП ІІ групи зобов'язаний перейти на загальну систему у разі перевищення обсягу річного доходу.
Виходячи з цього, ФОП ІІ групи не зможе вести діяльність на ІІ групі з початку того кварталу, що настає за кварталом, у якому досягнуто перевищення обсягу доходу 1,5 млн грн.
Отже, якщо ФОП – платник ЄП ІІгрупи перевищив обсяг доходу у ІV кварталі 2019 р., не подав заяву про перехід на ІІІ групу платників ЄП, то з 01.01.2020 р. податківці його виключають з реєстру платників єдиного податку та з цієї дати він буде перебувати на загальній системі.
Повернутися на спрощену систему можна буде лише з ІІ кварталу 2020 р. відповідно до пп. 298.1.4 ПКУ. Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування лише один раз протягом календарного року.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити