Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Чи є пільги з ЄСВ у «єдинника»-інваліда?

Чи має пільги зі сплати ЄСВ за себе фізособа - підприємець, якщо він інвалід ІІ групи?

Щодо пільг ФОП – платника ЄП ІІ групи, зазначимо, що ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ передбачено звільнення від сплати ЄСВ за себе ФОП, у т. ч. які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ ПФУ листом від 05.12.2017 р. №38450/03-13 надав перелік осіб, які звільняються з 01.01.2018 р. від сплати ЄСВ. До цього переліку включено також осіб з інвалідністю, незалежно від отримання пенсії або соціальної допомоги (лист ДПС від 19.01.2018 р. №1644/7/99-99-13-02-01-17).

Відповідно до роз’яснення у підкатегорії 201.04.02, «ЗІР» (запитання: «Чи звільняються від сплати ЄВ ФОП, які на момент їх державної реєстрації мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю, та чи необхідно повідомити про такий статус контролюючі органи?») податківці зазначають, що окремо повідомляти контролюючий орган про набуття відповідного статусу пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно. Втім це стосується лише випадку, коли ФОП на момент своєї  державної реєстрації має статус пенсіонера або особи з інвалідністю.

Якщо ж інвалідність оформлюють вже після держреєстрації підприємцем, то податківці зазначають так (запитання: «Чи звільняються від сплати ЄВ ФОП, які є пенсіонерами або особами з інвалідністю, та яким чином необхідно повідомити про це контролюючий орган з 01.01.2018 року?»):

«Відповідно до норм Протоколу про обмін інформацією Пенсійний фонд України надає Державній податковій службі інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності, тому окремо повідомляти контролюючий орган про статус пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно.

Якщо фізична особа – підприємець є особою з інвалідністю та отримує соціальну допомогу від Фонду соціального страхування або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації».

 

На замітку!

ФОП, яка набула статус пенсіонера за віком або особи з інвалідністю та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, або досягла віку, встановленого ст. 26 Закону №1058 та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняється від сплати за себе єдиного внеску з наступного місяця після набуття такого статусу. Місяць, в якому така особа набула право на пенсію за віком або статус особи з інвалідністю, або досягла віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, відноситься до базового звітного періоду, за який сплачується єдиний внесок.

 

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. При цьому у таких ФОП відсутня необхідність укладати договори про добровільну сплату ЄСВ у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (запитання: «Чи мають право ФОП, які є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, укласти договір про добровільну сплату ЄВ у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування?»).

А тому податківці зазначають, що у разі самостійного визначення бази нарахування ЄСВ  - тобто подання Звіту з ЄСВ, ФОП, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, і які є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, суми ЄСВ підлягають сплаті на загальних підставах та не підлягають скасуванню.

Щодо сплати єдиного податку або інших податків, які має сплачувати такий ФОП-інвалід за себе, або щодо ЄСВ та податків за своїх найманих працівників, жодних пільг такий підприємець не має.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
Єдиний податок , Єдиний соціальний внесок , Інваліди , Підприємці

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі