• Посилання скопійовано

Чи є пільги з ЄСВ у «єдинника»-інваліда?

Чи має пільги зі сплати ЄСВ за себе фізособа - підприємець, якщо він інвалід ІІ групи?

Щодо пільг ФОП – платника ЄП ІІ групи, зазначимо, що ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ передбачено звільнення від сплати ЄСВ за себе ФОП, у т. ч. які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ ПФУ листом від 05.12.2017 р. №38450/03-13 надав перелік осіб, які звільняються з 01.01.2018 р. від сплати ЄСВ. До цього переліку включено також осіб з інвалідністю, незалежно від отримання пенсії або соціальної допомоги (лист ДПС від 19.01.2018 р. №1644/7/99-99-13-02-01-17).

Відповідно до роз’яснення у підкатегорії 201.04.02, «ЗІР» (запитання: «Чи звільняються від сплати ЄВ ФОП, які на момент їх державної реєстрації мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю, та чи необхідно повідомити про такий статус контролюючі органи?») податківці зазначають, що окремо повідомляти контролюючий орган про набуття відповідного статусу пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно. Втім це стосується лише випадку, коли ФОП на момент своєї  державної реєстрації має статус пенсіонера або особи з інвалідністю.

Якщо ж інвалідність оформлюють вже після держреєстрації підприємцем, то податківці зазначають так (запитання: «Чи звільняються від сплати ЄВ ФОП, які є пенсіонерами або особами з інвалідністю, та яким чином необхідно повідомити про це контролюючий орган з 01.01.2018 року?»):

«Відповідно до норм Протоколу про обмін інформацією Пенсійний фонд України надає Державній податковій службі інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності, тому окремо повідомляти контролюючий орган про статус пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно.

Якщо фізична особа – підприємець є особою з інвалідністю та отримує соціальну допомогу від Фонду соціального страхування або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації».

 

На замітку!

ФОП, яка набула статус пенсіонера за віком або особи з інвалідністю та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, або досягла віку, встановленого ст. 26 Закону №1058 та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняється від сплати за себе єдиного внеску з наступного місяця після набуття такого статусу. Місяць, в якому така особа набула право на пенсію за віком або статус особи з інвалідністю, або досягла віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, відноситься до базового звітного періоду, за який сплачується єдиний внесок.

 

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. При цьому у таких ФОП відсутня необхідність укладати договори про добровільну сплату ЄСВ у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (запитання: «Чи мають право ФОП, які є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, укласти договір про добровільну сплату ЄВ у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування?»).

А тому податківці зазначають, що у разі самостійного визначення бази нарахування ЄСВ  - тобто подання Звіту з ЄСВ, ФОП, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, і які є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, суми ЄСВ підлягають сплаті на загальних підставах та не підлягають скасуванню.

Щодо сплати єдиного податку або інших податків, які має сплачувати такий ФОП-інвалід за себе, або щодо ЄСВ та податків за своїх найманих працівників, жодних пільг такий підприємець не має.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Розрахунки ФОПа корпоративною карткою та їх підтвердження
    ФОП на ІІІ групі ЄП оплачує товари в інтернет-магазині корпоративною карткою, прив'язаною до підприємницького рахунку. Чи прирівнюється така операція до розрахунку безпосередньо з рахунку IBAN? Які первинні документи (накладна, чек тощо) потрібні для підтвердження таких витрат?
    18.07.2025134
  • Послуги від ФОПа І групи для ФОПа на ІІ групі: заборона та наслідки
    Чи може фізична особа-підприємець на І групі єдиного податку надати послуги з ремонту обладнання ФОПу на ІІ групі єдиного податку? Які потенційні наслідки такої операції для ФОП – отримувача послуг?
    17.07.20258544
  • Чи звільняються ФОП - "єдиннику" призвані на військову службу від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ЄП?
    Звільняються ФОП (платники ЄП), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу, на весь період їхньої військової служби (з 1 числа місяця, в якому особу призвано на військову службу, але не раніше 24.02.2022 р., до останнього дня місяця, в якому особу демобілізовано
    16.07.202525
  • Звіт №20-ОПП: взяття на облік за неосновним місцем
    ФОП на ІІ групі ЄП, зареєстрований за основним місцем обліку в м. Біла Церква, відкрив торговельну точку в м. Києві. Чи потрібно при поданні повідомлення за формою №20-ОПП про цей об'єкт оподаткування ставити позначку в графі 11 «Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку»? Чи є ця дія обов’язковою?
    15.07.202542
  • Виправлення помилки в уточнюючій декларації з ЄП
    ФОП подав уточнюючу декларацію з ЄП за ІІІ кв. 2024 р., але в розділі VI допустив помилку. У рядок 15 переніс на 1000 грн більше, ніж вказано у звітній декларації. Мав перенести 15 000 грн, а написав 16 000 грн, відповідно рядок 18 мав бути 5 000, а нарахували 6 000. Як виправити подану уточнюючу? Чи донараховувати штраф 3% в рядку 19?
    11.07.2025163