• Посилання скопійовано

Як визначається обсяг доходу для цілей перебування на ЄП у наступному році?

ФОП - платник ЄП ІІІ групи в 2019 році надав послуги на загальну суму 4,5 млн грн , а отримав оплату від покупців у сумі майже 5 млн грн (в т.ч. погашення заборгованості за 2018 р. - 0,8 млн та за 2019 р. - 4,1 млн грн). Чи має право такий ФОП перебувати на ЄП у 2020 році?

Відповідно до пп. 292.16 ПКУ право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку.

Обмеження обсягу доходу для платників – ФОП  на третій групі складає 5 млн грн (пп. 3 пп. 291.4 ПКУ). Що є доходом та коли він виникає у ФОП регулює ст. 292 ПКУ.

Так, згідно із пп.1 пп.292.1 ПКУ доходом ФОП-"єдинника" є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ:

вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг);

сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (при цьому чомусь податківці хочуть бачити такий дохід як у платників ПДВ, так і неплатників ПДВ, хоча в ПКУ чітко прописано, що це стосується виключно платників ПДВ (див. тут).

Також зауважимо деякі особливості визначення доходу у ФОП-"єдинника":

  1. доходом є сума комісії, яку утримує банк, навіть якщо кошти прийшли на рахунок за мінусом комісії (див. тут);
  2. доходом є поворотна фіндопомога, яка неповерена чи неотримана після закінчення 12 місяців календарних місяців з дня її отримання (детальніше див. тут);
  3. у разі, якщо повернення помилково зарахованих коштів на розрахунковий рахунок відбулося в наступному звітному періоді, то такий ФОП-"єдинник" повинен врахувати їх у складі доходу. При цьому здійснити перерахунок доходу у звітному періоді, в якому відбулось їх повернення, можна лише за умови наявності документів, підтверджуючих помилкове зарахування коштів, зокрема, письмового пояснення установи банку або іншого суб’єкта господарювання про помилкове зарахування коштів (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  4. сума завдатку, який згідно з договором надавався платником єдиного податку як підтвердження зобов’язань, не включається до доходу цього платника податку при його поверненні (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  5. якщо за домовленістю сторін кредиторська заборгованість за придбані, але не оплачені товари (роботи, послуги), списана до закінчення терміну позовної давності, то товари (роботи, послуги) є безоплатно отриманими, оскільки особа, яка передала їх не вимагає компенсації їх вартості. Вартість таких товарів (робіт, послуг) включається до доходу платника єдиного податку у звітному періоді, у якому досягнуто домовленість щодо прощення заборгованості (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  6. суми коштів, які повертаються на розрахунковий рахунок фізичної особи - платника єдиного податку у зв’язку з помилкою, допущеною такою особою при оформлення платіжних документів, не враховуються у складі доходу такої фізичної особи за умови документального підтвердження помилкового переказу та повернення таких коштів (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  7. з метою оподаткування для платника податку – користувача операція з отримання майна у безоплатне користування за договором позички розглядається як безоплатне отримання послуг. При цьому до суми доходу фізичної особи – підприємця платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду послуг з урахуванням звичайних цін (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»);
  8. позитивна різниця від продажу банком іноземної валюти за дорученням фізичної особи – підприємця не є доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку (підкатегорія 107.01.03, «ЗІР»).

Згідно із пп.292.6 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є:

  • дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі;
  • дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
  • дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Таким чином, усі доходи, що виникли протягом 2019 році, тобто, якщо дата виникнення доходу відповідає нормі пп.292.6 ПКУ, слід враховувати при визначенні обсягу доходу для цілей перебування на ЄП у наступному році – а це 5 млн грн для ФОП ІІІ групи.

Отже, у 2019 році  до доходу слід включити суми отриманої оплати за послуги, що були надані в 2018 році та в 2019 році, а саме  - суму майже 5 млн грн (яка не перевищує дозволений обсяг доходу).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Розрахунки ФОПа корпоративною карткою та їх підтвердження
    ФОП на ІІІ групі ЄП оплачує товари в інтернет-магазині корпоративною карткою, прив'язаною до підприємницького рахунку. Чи прирівнюється така операція до розрахунку безпосередньо з рахунку IBAN? Які первинні документи (накладна, чек тощо) потрібні для підтвердження таких витрат?
    18.07.2025132
  • Послуги від ФОПа І групи для ФОПа на ІІ групі: заборона та наслідки
    Чи може фізична особа-підприємець на І групі єдиного податку надати послуги з ремонту обладнання ФОПу на ІІ групі єдиного податку? Які потенційні наслідки такої операції для ФОП – отримувача послуг?
    17.07.20258464
  • Чи звільняються ФОП - "єдиннику" призвані на військову службу від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ЄП?
    Звільняються ФОП (платники ЄП), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу, на весь період їхньої військової служби (з 1 числа місяця, в якому особу призвано на військову службу, але не раніше 24.02.2022 р., до останнього дня місяця, в якому особу демобілізовано
    16.07.202522
  • Звіт №20-ОПП: взяття на облік за неосновним місцем
    ФОП на ІІ групі ЄП, зареєстрований за основним місцем обліку в м. Біла Церква, відкрив торговельну точку в м. Києві. Чи потрібно при поданні повідомлення за формою №20-ОПП про цей об'єкт оподаткування ставити позначку в графі 11 «Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку»? Чи є ця дія обов’язковою?
    15.07.202542
  • Виправлення помилки в уточнюючій декларації з ЄП
    ФОП подав уточнюючу декларацію з ЄП за ІІІ кв. 2024 р., але в розділі VI допустив помилку. У рядок 15 переніс на 1000 грн більше, ніж вказано у звітній декларації. Мав перенести 15 000 грн, а написав 16 000 грн, відповідно рядок 18 мав бути 5 000, а нарахували 6 000. Як виправити подану уточнюючу? Чи донараховувати штраф 3% в рядку 19?
    11.07.2025163