• Посилання скопійовано

Поповнення підприємницького рахунку власними коштами: що з оподаткуванням?

Фізособа - підприємець (платник ІІІ групи ЄП) вносить на розрахунковий рахунок власні кошти. Чи потрібно їх оподатковувати єдиним податком 5%?

Наразі податківці притримуються лояльної позиції. Так, за УПК №1183, ІПК ДФС у Харківській області від 05.11.2018 р. №4696/ІПК/20-40-13-02-11, роз’ясненням у підкатегорії 107.04, «ЗІР»[1]: якщо ФОП – платник ЄП отримав дохід від продажу товарів (робіт, послуг) у вигляді готівки і відобразив його у Книзі обліку і потім вносить зазначену суму готівки на свій поточний рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, відповідно до встановленого банком порядку, внесена сума готівки не повинна відображатися у Книзі обліку повторно і враховуватися при визначенні доходу такого платника податку.

У такому випадку в платіжному дорученні на перерахування коштів на підприємницький рахунок податківці радять у графі призначення платежу зазначати: «Виручка за певний (період)».

Тобто податківці наголошують: сума коштів, унесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображеного в Книзі обліку за відповідний період. Інакше, судячи із їх роз’яснень, податківці забажають скоріше за все суму такого перевищення (а не всю суму сподіваємося) побачити оподатковуваною.

Логіка начебто є у цьому -  ФОП не може внести на підприємницький рахунок, припустимо, 10 тис. грн, зазначивши в платіжному дорученні «Виручка за серпень 2019 р.», якщо згідно з даними Книги обліку у нього всього 2 тис. грн готівки за цей період. Про це ми зазначали тут.

Зауважимо, що у всіх роз’ясненнях податківці говорять саме про готівкову виручку, а не виручку в цілому!

Отож, податківці дозволяють не оподатковувати зарахування на підприємницький рахунок раніше отриманої підприємницької готівкової виручки. При цьому радять у «Призначені платежу» зазначати період, за який було отримано відповідну суму готівкової виручки.

Втім, ми вважаємо, що дохід у підприємця не виникатиме, навіть, якщо сума готівкової виручки не відповідає сумі внесених коштів. Адже наразі ФОП має право на власний розсуд використовувати кошти зі свого підприємницького рахунку після сплати всіх податків (див. роз’яснення у підкатегорії 104.04, «ЗІР»[2]). І не дивно, що знявши кошти з рахунку у ФОП може виникнути потреба знову їх вернути на рахунок, якщо вони й так не були витрачені. Про заплановані обмеження щодо використання коштів із підприємницького рахунку ми говорили тут.

Що стосується поповнення рахунку непідприємницькими доходами (наприклад, зарплата, поворотна фіндопомога, або інший вид доходу), то тут питання й надалі залишається відкритим й позиції ДПС із цього приводу не надає. Радимо із цим питанням звернутися до ДПС за ІПК.

 


[1] Чи включаються до доходу ФОП – платника ЄП власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності?

[2] Чи може ФОП використовувати кошти з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»