Згідно з пп. 8 п. 6 наказу №481 у графі 8 Книги відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7, зокрема, витрати на сплату послуг, зв'язку, орендних та комунальних платежів тощо.
Слово «тощо» наводить на думку про можливість включення будь-яких інших витрат, які безпосередньо пов'язані з одержанням доходу. Втім це не так, адже на які саме витрати має право підприємець-загальносистемник прописано у п. 177.4 ПКУ.
Згідно з п. 177.4 ПКУ до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:
- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запчастин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;
- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами ЦПХ, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);
- обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;
- суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених аконом;
- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за РКО, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Як бачимо, такий перелік витрат є вичерпний, й у ньому не згадується про витрати у вигляді списаної безнадійної дебіторської заборгованості.
Тому вважаємо, що ФОП-"загальносистемник" не зможе відобразити серед витрат списану безнадійну дебіторську заборгованість, адже нормативних підстав для цього ні у ПКУ, ні у наказі №481 немає.
Крім того, зауважимо, що раніше, до 01.01.2015р, безнадійна дебіторка також не мала місце серед витрат ФОП. Адже тоді витрати підприємця відповідали витратам лише по операційній діяльності згідно з р. ІІІ ПКУ, що діяв до 2015 року, а включення безнадійної дебіторської заборгованості до витрат було прописано у пп. «г» пп. 138.10.6 ПКУ, які відносилися до складу інших витрат, а не до операційних. Про це ми писали тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити