• Посилання скопійовано

ПДВ при визначенні суми витрат у підприємця-загальносистемника

В період застосування пільги підприємцем придбано вугілля з ПДВ, а реалізовано без ПДВ. Як відобразити витрати в графі «Сума витрат пов’язаних з придбанням товарів (робіт,послуг)» в Книзі обліку доходів та витрат?

Відповідно до п. 177.3 ПКУ для фізособи-підприємця, зареєстрованого як платник ПДВ, не включаються до витрат і доходу суми ПДВ, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

Теж саме зазначено у підкатегорії 104.08 ресурсу «ЗІР»*  й щодо заповнення Книги обліку доходів і витрат: "фізособи-підприємці, які працюють на загальній системі оподаткування та зареєстровані платниками ПДВ, в Книзі обліку доходів та витрат суми доходів і витрат відображають без ПДВ".

Таким чином, немає місця серед витрат та доходів загальносистемника-платника ПДВ такому податку як ПДВ. Якщо ж підприємець не є платником ПДВ, то суми цього податку він може включити до витрат.

Ця норма є логічною, адже придбавши товар з ПДВ підприємець визнає податковий кредит, а продавши з ПДВ – нарахує зобов'язання. У такому випадку ПДВ – це транзитна сума, яка не має місця ні серед витрат, ні серед доходів.

Втім, вважаємо, що не все так однозначно у цій ситуації.

Податківці у Віснику Міндоходів від 16.09.2011 №34  зауважили, що у графі 6 «Сума витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)» Книги можна вказувати як собівартість реалізації продукції, так і вартість придбання матеріалів, з яких її виготовлено*.

Оскільки у Віснику, говорячи про склад собівартості реалізації продукції, по суті, згадуються норми П(С)БО 16, то, вважаємо, доречно згадати П(С)БО 9 у випадку із визначенням вартості придбання матеріалів.

Так, відповідно до п.9 П(С)БО 9 первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:

  • суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;
  • суми ввізного мита;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству/установі;
  • транспортно-заготівельні витрати;
  • інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.

Вважаємо, що під «сумами непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству/установі» слід розуміти суми ПДВ, що сплачується у складі ціни товару, якщо покупець - неплатник ПДВ або ж платник ПДВ, який не має права на податковий кредит з ПДВ за таким товаром.

У ситуації, що розглядається, підприємець придбає товар з ПДВ, отримуючи податковий кредит, а при його реалізації не нараховує «звичайні» податкові зобов'язання з ПДВ за п. 185.1 ПКУ, а так звані технічні зобов'язання, передбачені пп. «б» п. 198.5 ПКУ, для зневалювання раніше визнаного кредиту, адже такі товари призначають для використання у звільнених від ПДВ операціях. Таким чином, по суті, підприємець не матиме податкового кредиту, адже визнавши його, відразу знівелює шляхом нарахування податкових зобов'язань. Тому вважаємо, що вхідна сума ПДВ має потрапити до витрат підприємця (до графи 6 Книги), адже є частиною вартості придбання товару, у вигляді непрямих податків, що не відшкодовуються підприємцю.

Втім, чи буде до вподоби такий підхід контролерам, не відомо. Скоріш за все вони будуть читати норму п. 177.3 ПКУ як однозначну без лишніх міркувань. Тому для уникнення непорозумінь із перевіряючими радимо звернутися до ДФС із індивідуальною податковою консультацією (відповідно до ст. 52-53 ПКУ).

* Питання: «Чи потрібно відображати в Книзі обліку доходів та витрат суми ПДВ, якщо ФОП на загальній системі зареєстрований платником ПДВ?»

**  Оскільки собівартість продукції складається не лише з ціни придбання витрачених на  її  виробництво матеріалів, а й з вартості оплати праці з нарахуваннями для працівників, вартості послуг сторонніх підприємств, підприємців тощо, допустимо відображати продукцію за такою собівартістю.

Хоча, звичайно, таку продукцію можна відображати і за  вартістю придбання матеріалів, з яких її виготовлено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на загальній системі

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на загальній системі»